Шведскиот премиер со благодарност до Царовска за пристапувањето кон ,,Global Deal’’

Република Македонија пристапи кон ,,Global Deal’’- глобално партнерство за пристојна работа и инклузивен развој, како единствен партнер од овој регион. Премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен испрати писмо до министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во кое изразува

Работна посета на Министерот Димитров на Република Бугарија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, во периодот од 14 до 16 февруари 2018 година, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби и тоа со: претседателот на Република

Жител од Радолишта лишен од слобода на ГП Табановце

Вчера во 10:20 часот на Граничниот премин Табановце, на влез во Р.Македонија од страна на полициски службеник бил лишен од слобода М.Г.(37) од с.Радолишта-струшко, затоа што при проверка во оперативна евиденција истиот се барал по телеграма од МВР-Одделението за потраги

Светите Кир и Јован, бесребреници и чудотворци

Денес е празник посветен на Светите Кир и Јован, бесребреници и чудотворци. Овие милосрдни и прекрасни светители не беа браќа по крв, но беа браќа по дух. Кир најнапред живееше во Александрија и како лекар ги лечеше луѓето со силата

Средба на премиерот Заев со претседателот на Турција Ердоган

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу. На средбата е констатирано дека  двете пријателски земји

Теодоракис: Прифаќаме име Горна Македонија, без превод

Без превод на грчки јазик, името Горна Македонија, како што се изговара на македонски, е прифатливо решение за Ставрос Теодоракис, лидерот на грчката партија Река. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, под слоганот „Времињата бараат храброст и одговорност“,

Пецаков: Градоначалникот да ја повлече одлуката за поскапување на водата во Охрид

Денес во просториите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид се одржа прес-конференција, на која говореше д-р Кирил Пецаков, член на ИК и претседател на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. „СДС продолжува со ад-хок мерките со кои се одвиткува инфлаторната спирала. Нема живот без поскапување,

СВР Охрид утре ќе спроведува практичен испит за полицајци

Во периодот од 12 до 15 февруари годинава, во сите Сектори на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, ќе се спроведува практичен испит од областа на сообраќајот – контрола на возила и возачи за 610 кандидати од oсновна обука

Почина 70-годишна жена при пожар во стан во Охрид

Утрово (12.02.2018) околу 07:15 часот во стан на ул. „Туристичка“ во Охрид, сопственост на М.Д. (70), од засега непознати причини, избувнал пожар. Во пожарот починала М.Д која живеела сама и била неподвижна. Смрт констатирала екипа од итна медицинска помош. Пожарот

Горан Симоноски избран за претседател на ЛДП Охрид

ЛДП Охрид одржа редовно изборно Собрание. Присутни беа 70 делегати кои го избраа новиот општински одбор кој брои 21 член и надзорен одбор од 3 члена. Општинскиот одбор едногласно го избра м-р Горан Симоноски за претседател, кој ќе ги води

Основците од Коњско, Елшани, Пештани и Трпејца во посета на Општина Охрид

Учениците од четврто  и петто одделение при  ОУ „Св. Наум Охридски“ од Пештани, и нивните врсници од подрачните училишта во селата Коњско, Трпејца и Елшани денес беа во посета на општина Охрид. Тие се запознаа со градоначалникот д-р Јован Стојаноски

Средба на градоначалникот Стојаноски со унгарскиот амбасадор

Градоначалникот  на  Охрид, д-р Јован Стојаноски денеска имаше протоколарна средба со амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија, Н.Е Ласло Иштван Дукс. Ова е прва  средба со  унгарскиот амбасадор, на која се разговараше за  добрата билатерална соработка помеѓу Р. Унгарија

Донација од 16 возила од Сојузна Република Германија

Задоволство ми е што денеска сме во Струга на примопредавањето на донацијата за македонската полиција односно Одделот за гранични работи и миграција,од Германското сојузно министерство за внатрешни работи,што уште еднаш потврдува дека во германската полиција имаме проверен партнер, рече министерот

ВМРО-ДПМНЕ со барање до Советот за нова точка на дневен ред со цел поништување на одлуките за поскапување на цените на водата и одведување отпадни води

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид испрати барање до Советот за нова точка на дневен ред со цел поништување на одлуките за поскапување на цените на водата и одведување отпадни води. „Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата достави барање за наредната седница на

Средба на премиерот Заев со премиерот на Турција Јилдирим

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со премиерот на Република Турција, Бинали Јилдирим, во рамки на официјална посета на Република Турција, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, пратениците во Собранието на Република Македонија, Енес Ибраими

Од утре нов влажен бран со врнежи од дожд и снег

Од УХМР известуваат дека денес ќе има преодно стабилизирање на времето. Нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и во среда. Врнежите ќе бидат пообилни особено во западните делови на земјава (локално над