ЈАВЕН УВИД И ЈАВНА РАСПРАВА ПО НАЦРТ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА СТРАТЕГИСКА ОЦЕНА НА ВЛИЈАНИЕТО НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА ЗА ЛУПД ЗА ГП 1.1 НА КП БР. 1445/1 КО ТРПЕЈЦА ОПШТИНА ОХРИД

Врз основа на чл.69 од Законот за животна средина (Службен весник на Р.М. бр. 53/05, 81/05, 24/07, 159/08, 83/09, 48/10,  51/11,  123/12 и 93/13,  42/14,  44/15,  129/15 и 39/16) и Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на

“Eye Cue” ќе ја претставуваат Македонија на Евровизија

Денес МРТ го објави претставникот на Македонија на Евровизија 2018 во Лисабон. Комисијата одлучи дека песната „Lost and found“ на авторот на музика и текст Бојан Трајковски и во аранжман на продуцентот Дарко Димитров, има убедливо најголем број гласови. Комисијата

54 седница на Владата на РМ

На денешната седница владата ги разгледа и ги усвои изменувањата и дополнувањата на Уредбата за критериуми за субвенционирањето на тутунот. Со измените во уредбата, почнувајќи од реколтата 2017 година, тутунарите ќе добиваат повисоки субвенции со што директно се стимулира производството

Состанок на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, со министрите за надворешни работи на Р. Македонија и Грција

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. По

ВМРО-ДПМНЕ: Општината се разбуди од зимски сон

ВМРО-ДПМНЕ ОК ОХРИД денес испрати реакција во врска со соопштението на Општина Охрид. Во неа стои: „Општината се разбуди од зимски сон. По молчењето и признавањето на сите досегашни обвиненија најдоа храброст да се огласат и тоа замислете со соопштение

Општина Охрид: Поскапувањето на водата е побарано во време кога ВМРО-ДПМНЕ владееше со општина Охрид

Во врска со прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, за поскапувањето на водата во Охрид, реакција испрати Општина Охрид, во која стои: Постапката за повисоката цена за вода е почната и речиси завршена во време кога на власт во Охрид беше

Владика Тимотеј: Соборот на СПЦ нема да донесе ништо за МПЦ-ОА

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета г. Тимотеј. Постои голема веројатност на Мајскиот собор на СПЦ да биде отворено прашањето за

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје сами да го решат името

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија. – Тоа е билатерално прашање

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации од граѓанскиот сектор. Исто така синдикалците

МВР: Не возете кон „Пресека“, „Буково“ и кон граничниот премин „Ќафасан“

Поради обилните снежни врнежи, СВР Охрид презема засилени мерки за безбедност и контрола на сообраќајот и спроведува мерки за забрана на движење на тешки товарни возила кон планинските премини „Пресека“, „Буково“ и кон граничниот премин „Ќафасан“, соопшти Министерството за внатрешни

Презакажани средбите со граѓаните од Урбаните заедници „Видобишта“ и „15.Корпус“

Собирите со граѓаните од Урбаните заедници „ Видобишта“ и „ 15. Корпус“ , што требаше да се одржат на 16.02.2018 година, се презакажуваат за 02.03.2018 година. Собирот со граѓаните од Урбаната заедница „ Видобишта“ ќе се одржи на 02.03.2018 година,

Средби со жителите на УЗ „Горна Влашка Маала“ и „Даме Груев“

Градоначалникот , Д-р Јован Стојаноски, претставници од секторите  за урбанизам и комунален развој и директорите од јавните претпријатија, „Охридски Комуналец“ и „Водовод“, синоќа во ОУ „Христо Узунов“ имаа средба со жителите од УЗ „Горна влашка маала“. На собирот се разговараше

Охридски средношколци на пракса во Бугарија

Во рамки на „Me Doctor“ проект од „Erasmus +“ програмата кој овозможува мобилност на учениците и наставниот кадар, ученици од охридското средно стручно училиште СОСУ „Св. Кирил и Методиј“ се во посета на Универзитетската болница „Александровска“ во Софија, Бугарија. Оваа

Интензивни контроли за откривање лица кои бесправно управуваат возила со странски регистарски ознаки

Во СВР Охрид, денеска беше одржан работен состанок со претставници на Царинската управа на Република Македонија. Работната средба имаше информативно-координативен карактер со цел размена на искуства и поуспешно откривање на царински прекршоци при управување на физичките лица на патнички автомобили

Охриѓанец заработи кривична пријва поради напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста” и „загрозување на сигурноста” , СВР охрид поднесе кривична пријава против Ј.А. (28) од Охрид. Пријавениот, казнените дела ги сторил на осми

Посета на заменик министерот за европски прашања во МНР на Р. Чешка и државниот секретар во МНР на Р. Словенија на РМ

Денес, во заедничка работна посета на Република Македонија ќе допатуваат заменик министерот за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Република Чешка, Јакуб Дур и државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Словенија, Изток Мирошич. Високите претставници