Барокни дела и музика од Вајл вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе донесе два концерти што ќе се одржат во црквата „Света Софија“. Ансамблот „Маскерина“ од Франција ќе настапи со почеток во 20 часот и 30 минути. Ќе музицираат Себастијан Берета на барокна флејта,

Чистење на Славеј планина и пресекот Карпош војвода со АСНОМ

Денес дел од екипите на ЈП „Охридски Комуналец”, по налог на комуналната инспекција, беа ангажирани на рачно и машинско расчистување на дел од ул. „Славеј планина” и на пресекот на ул. „Карпош војвода” со ул. “АСНОМ”, каде што се косеше

Пронајдено безживотно тело во куќа на ул.„Лазо Трпоски“ во Охрид

Вчера околу 17:50 часот во Охрид во куќа на ул.„Лазо Трпоски“ пронајден е починат А.Т.(58). По наредба на јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција. Увид на местото на настанот извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Охрид.

Публиката на „Охридско лето“ уживаше во руска класика

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа продолжи со концерт на „Бенџамин пијано трио“ кое на публиката и’ ги долови Клавирското трио во ц-мол од Николај Римски Корсаков и Клавирското трио Опус 50 од Петар Илич Чајковски. „Бенџамин трио“ го

Жител од струшко Ложани физички ја напднал сопругата и нанел телесни повреди

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Г.Д. (43) од струшкото село Ложани. Пријавениот, казненото дело го сторил на 29-ти јуни годинава околу 22

Кривична пријава за кичевчанец поради „бесправно градење“ и „узурпација на недвижности“

Поради постоење основи на сомнение дека е сторител на кривичните дела „бесправно градење“ и „узурпација на недвижности“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Џ.Д. (53) од Кичево. Пријавениот, на аголот на улиците .„Јанко Михајлоски“ и „11-ти септември“ на

Димовски: Годишните одмори се приоритет за СДСМ, а не Јавниот обвинител- едвај 20 пратеници на СДСМ во собраниската сала

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара од Талат Џафери да ја прекине расправата за разрешување на Јавниот обвинител бидејќи е спротивно од Изборниот законик. Димовски нагласи дека јавноста е манипулирана од СДСМ и Џафери за приоритетноста за разрешување на Јавниот

Светата маченичка Серафима

Девојка од Антиохија. Живееше во домот на една сенаторка Савина, којашто и ја приведе кон верата во Христа. Кога еден мачител на христијаните по име Вирил слушна за неа, нареди да му ја донесат. Пред него Серафима остана непоколеблива во

Викендов ќе се одржи фестивалот на „Вино и сирење“ 2017

И оваа година македонските винарски визби, млекарници и индивидуални производители на сирење ја продолжуваат традицијата на одржување на „Фестивалот на вино и сирење“ каде взаемно ќе бидат споделени вкусовите на домашните вина и сирења. На Фестивалот кој ќе трае два

Блаже Миневски е добитник на наградата „Живко Чинго“ за расказот „Во рогот на волот“

По објавувањето на резултатите од анонимниот конкурс за расказ за наградата „Живко Чинго“, што традиционално ја доделува Општина Охрид, се јави авторот на наградениот расказ „Во рогот на волот“ Блаже Миневски. Авторот на наградениот расказ Блаже Миневски е познат новинар,раскажувач,романсиер

Бурни ракоплескања и „бисеви“ за Загрепскиот пијано квинтет

Загрепскиот пијано квинтет синоќа за публиката на фестивалот „Охридско лето“, во црквата „Света Софија“ приреди концерт за паметење.Уметниците од овој состав кои се виртуози на своите инструменти, со своето речиси двочасовно музицирање пренесоа позитивна енергија кај присутните кои пак, со

„Охридско лето“ вечерва во знакот на „Бенџамин пијано трио“

Триесеттата вечер на 57-то издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе донесе концерт на „Бенџамин пијано трио“. Ова трио го сочинуваат Емир Имеров, виолина (Македонија/Германија), Пијанистот Ваг Папијан (Ерменија/Израел) и виолончелистот Александар Кагановски (Украина/Швајцарија). Виолинистот Емир Имеров е роден во Скопје.

Светиот маченик Јулијан

Во времето на царот Антонин Свети Јулијан премина од Далмација во Кампанија Италијанска. Беше млад и убав младич, со сета душа предаден на Господ. На патот го сретнаа царски војници кои одеа да ги фаќаат христијаните. „Мир вам, браќа!“, им

Средба на градоначалникот Бакрачески со претседателот на бугарското собрание Димитар Главчев

Градоначалникот Никола Бакрачески, денеска имаше средба со претседателот на Народното собрание на Република Бугарија Димитар Главчев и амбасадорот во Република Македонија Иван Петков. На средбата заеднички беше оценето дека двете држави имаат одлични меѓусебни односи кои и натаму ќе се

Кражба во аптека во Охрид

Вчера околу 22:00 часот, во Охрид на ул. “Питу Гули“, во аптека на „Зегин“, од страна на непознато лице, со закана со пиштол извршено е разбојништво над двајца вработени, при што од касите биле одземени околу 60.000 денари од дневниот

Тешко повредено петгодишно девојче кое паднало од трети кат од куќа

Вчера околу 18:45 часот во Охрид петгодишно девојче од Австралија, паднала од третиот спрат на семејната куќа, по што е пренесена во болницата „Св.Еразмо“, каде се констатирани тешки телесни повреди, односно е во животна опасност. Од страна на екипи од