Проекција на документарниот филм за 1150-тата годишнина од доаѓањето на Кирил и Методиј

Учениците од четврто одделение од ОУ „Григор Прличев“ Охрид денес ја реализираа есенската екскурзија. Тие беа на проштека во Струга. Во рамки на ексурзијата во Струга, ја посетија НУ Музеј „д-р Никола Незлобински“.Четвртоодделенците се запознаа со тоа дека како институција која е уникатен

Премиерот Заев на средба со претставници на Комитетот за превенција од тортура на Советот на Европа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, прими делегација на Комитетот за превенција од тортура, предводена од Претседателот на комитетот Микола Гњатовскиј, кој беше придружуван од раководителот на еден од секторите во ова тело на Советот на Европа, Хју

ДИК: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и од група

Нови цени на нафтените деривати

Според најновата Одлука на Регулаторната комисија за енергетика на Македонија, од вечерва по полноќ, малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,42%. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ

Влада: Граѓаните, институциите и политичките субјекти спроведоа фер и демократски избори

Граѓаните на Република Македонија извојуваа уште една победа за демократијата. Слободно, врз основа на слободното политичко убедување и на сопствената волја, излегоа на гласање на Локалните избори 2017 година, и го остварија своето уставно загарантирано право. Во исто време, сите

СДСМ доби 39 градоначалници, ВМРО-ДПМНЕ три

Според податоците кои се’ уште се објавуваат на сајтот на Државната изборна комисија (ДИК), по првиот круг најверојатно ќе бидат познати градоначалници во вкупно 47 општини, додека преостанатите 34 општини одат вториот круг одат преостанатите 34 општини од Македонија. Во

Заев: Граѓаните ги заокружија промените, одговорноста сега е уште поголема

Обраќање, Зоран Заев, претседател на СДСМ Добро вечер Скопје, добро вечер Македонијо. Почитувани граѓани, нека ни е честито и вечна слободата. Имавме предизвик пред нас да организираме слободни избори. Еве ја слободно изразената волја на граѓаните на Македонија, дочекавме слобода

Јован Стојаноски е новиот градоначалник на општина Охрид

Кандидатот на СДСМ и коалицијата за градоначалник на општина Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски е новиот градоначалник на Охрид. Негов противкандидат на овие локални избори беше Митко Тилевски од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК: СДСМ води во 41, ВМРО-ДПМНЕ во 14, а ДУИ во седум општини

Според првичните резултати што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страница, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 41 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 14 општини, а на ДУИ во седум. Од обработените 29,97 проценти од гласовите или

Зоран Ногачески е новиот градоначалник на општина Дебрца

Кандидатот на СДСМ и коалицијата за Општина Дебрца, Зоран Ногачески е новиот градоначалник на општината. Тој доаѓа на местото на досегашниот Игор Трајкоски, кој му беше и противкандидат на овие локални избори.

Македонија-Албанија: Воените генерали не чекаат како НАТО сојузници

Во Елбасан, во присуство на првите луѓе на сојузите на албанските воени старешини – ветерани и на македонскиот Сојуз на ветераните од одбраната и безбедноста, генералите Колонел Кондури, односно Филип Котели, потпишан е Меморандум за соработка измеѓу ветераните од административниот

Кандидатот за градоначалник на Дебрца од СДСМ, Ногачески го оствари своето право на глас

Кандидатот за градоначалник на општина Дебрца од СДСМ и колацијата, Зоран Ногачески денес го оствари своето право на глас. Ногачески гласаше во Волино, на избирачкото место 1346. „Изборите се најдемократскиот чин во секоја слободна и демократска држава. Денес гласаме за

Кандидатот за градоначалник Јован Стојаноски го оствари своето гласачко право

Кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ и коалицијата Јован Стојаноски, денес го оствари своето гласачко право. Стојаноски гласаше во ОУ „Братство Единство“ во нас. Лескајца.

Деветмина приведени за фотографирање гласачко ливче и гласање во име на друг

Денеска во 15.25 на гласачкото место 2052 во село Горно Седларце, тетовско, регистриран е обид за физичка пресметка меѓу гласач и член на изборачки одбор. И.М (71) од Горно Седларце дошол да гласа, и откако ја приложил личната карта во

Заев: Денеска е голем ден за демократијата, сите граѓани се победници преку слободни и фер избори

Изјава за медиуми, Зоран Заев, претседател на Социјалдемократски сојуз на Македонија Струмица, 15.10.2017 Денеска е голем ден за демократијата и слободата во Република Македонија, ден кога граѓаните избираат продолжување и заокружување на промените во нашата земја. Денеска по пат на

Претседателот Иванов гласаше на првиот круг на локалните избори

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов на првиот круг на локалните избори во Република Македонија 2017 година гласаше во изборното место 2859 во Скопје, во средното училиште „Јосип Броз Тито”. „Очекувам овој ден да помине во најдобар ред.Овие локални