Три годишно девојче почина од изгореници од пожар во струшко Ново Село

Вчера околу 11:00 часот во с.Ново Село-струшко, во куќата сопственост на Г.И.(32) од засега непознати причини настанал пожар, при што во куќата била неговата три годишна ќерка, која се здобила со изгореници. Девојчето во тешка здравствена состојба било пренесено во

Претставата „Писма од Земјата” во петок пред охриѓани

Во петок (20.10.2017) на репертоарат на Народниот театар од Охрид, со почеток во 20:00 часот, љубителите на театарската уметност ќе може да ја претставата „Писма од Земјата”, работена според раскази на Марк Твен, со Никола Тодороски. Адаптацијата и режијата е

Кривична пријава за жител од Лешани кој ја претепал својата жена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при семејно насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.М (35) од селото Лешани. Пријавениот, казненото дело го сторил во семејната куќа во селото Лешани. Тој започнал жестока расправија

Ногачески: Ветив и ветувам дека ќе бидам Градоначалник за сите

Новоизбраниот градоначалник на Општина Дебрца, Зоран Ногачески испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Почитувани граѓани на слободарска Дебрца, Од ова место, од слободарските Сливовски Анови, од местото каде што во НОБ тргна факелот на слободата и го донесе новото

Прекин во водоснабдувањето на неколку улици во Охрид

Од МЈП „Проаква“ РЕ „Водовод“ Охрид информираат дека денес поради изведба на приклучок за главен цевовод на ул.„15-ти Корпус“ ќе има прекин во водоснабдувањето на улиците 1„5-ти Корпус“, „Радојца Новичиќ“, „Кленоец“, дел од с.Лескоец и с.Г.Лакочереј. Прекинот ќе трае до

Средба на министерот Димитров со новиот вонреден и ополномоштен амбасадор на Шпанија во Македонија, Лоренцо Сера

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров оствари средба со новиот вонреден и ополномоштен амбасадор на Кралството Шпанија во Република Македонија, Емилио Лоренцо Сера. Министерот Димитров му посака добредојде во Република Македонија на новиот шпански Амбасадор и многу

Средба на премиерот Заев со претседавачот на Советот на министри, Звиздиќ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со претседавачот на Советот на министри на Република Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ. Претседавачот Звиздиќ, му честиташе на премиерот Заев за фер и деморатските избори во Република Македонија и оцени

Граѓаните кои имаат било какви сознанија за овие лица да пријават во МВР

Заради потребите на истражната постапка што се води во Основното јавно обвинителство –Скопје, а во врска со кривично правниот настан од 27.04.2017 година случен во Собранието на Република Македонија, по претходно одобрение од Јавниот обвинител се врши јавна објава на

Порака на министерката Царовска по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата

Порака на министерката Мила Царовска по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата „Денеска се одбележува Светскиот ден на борбата против сиромаштијата. Оваа борба е и наш најголем предизвик, бидејќи во Република Македонија 21,5 проценти од населението живее во сиромаштија

ПОПГМ: Македонија победи – граѓаните гласаа за живот за сите

Партијата на обединети пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ), го поздравува изборниот триумф на коалицијата „За живот во Македонија“. Во соопштението стои: „Вчера, Македонија победи-граѓаните гласаа за живот за сите. ПОПГМ упатува отворена честитка до сите граѓанки и граѓани во

Заеднички став на премиерот Заев и црногорскиот премиер Марковиќ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со својот црногорски колега, Душко Марковиќ. По средбата, на заедничка прес конференција за медиумите, истакнаа дека двете пријателски земји интензивно ќе соработуваат за побрза интеграција во Европската Унија на

Средба на претседателот Иванов со претседателот на Владата на Црна Гора, Душко Марковиќ

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, г. Душко Марковиќ. Двајцата соговорници изразија задоволство од севкупните билатерални односи меѓу двете земји кои континуирано бележат позитивен и нагорен тренд, како и

Концерт на Данила Јефремов и Иван Калатај во Охрид

Утре со почеток во 19:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе се одржи концерт на руските уметници – лауреатите Данила Јефремов (кларинет) и Иван Калатај (фортепиано). Концертот е во организација на Амбасадата на Руската Федерација во

Специјализирана обука за раководниот кадар во МО – Лидерски вештини

Државниот секретар во Министерството за одбрана на Република Македонија, Драган Николиќ, со свое обраќање ја отвори тридневната специјализирана обука „Лидерски вештини“ намената за раководниот персонал во институцијата, која се одржува во Домот на АРМ, а е во организација на Секторот

Четвртоодделенците од ОУ „Григор Прличев“ во посета на Музејот „д-р Никола Незлобински“ во Струга

Учениците од четврто одделение од ОУ „Григор Прличев“ Охрид денес ја реализираа есенската екскурзија. Тие беа на проштека во Струга. Во рамки на ексурзијата во Струга, ја посетија НУ Музеј „д-р Никола Незлобински“. Четвртоодделенците се запознаа со тоа дека како институција која е

Црвен крст спроведува кампања „Помислете и на нас“ за помош на најсиромашните

По повод Светскиот Ден на храната, 16 октомври и Неделата на борба против гладта (17-23 октомври), под мотото „ПОМИСЛЕТЕ И НА НАС” Црвен крст Охрид спроведува кампања за помош на најсиромашните наши сограѓани. Активностите се насочени кон прибирање на финансиски