На „Охридско лето“ вечерва ќе се одигра театарска претстава „Јами Дистрикт – најстарата нација на светот“

Во рамки на драмската програма на „Охридско лето“ вечерва ќе се одигра театарска претстава „Јами Дистрикт – најстарата нација на светот“ од Милена Богавац, а во режија на Кокан Младеновиќ. Ова дело на фесивалот го носат Тиватски центар за култура

Пијанистката Зилберштајн ќе музицира за публиката на „Охридско лето“

„Охридско лето“ вечерва ќе донесе концерт на пијано. Во црквата „Света Софија“ ќе настапи руско-австрикста пијанистка Лилја Зилберштајн. На програмата се дела од Шуберт и Лист. За Лилја Зилберштајн интернационалните успеси започнуваат во 1987 година кога победува на интернационалниот натпревар

Прекрасна програма и извонредни македонски уметници на „Охридско лето“

Феноменален концерт со избрани дела од познати композитори приредија на фестивалот „Охридско лето“ македонските виолинисти Костадин Богданоски и Климент Тодороски придруживани од пијанистите Марија Ѓоршевска и Дино Имери. Во преполната црква „Света Софија“ каде имаше бројни странски посетители одекнуваше убава

Кривична пријава за жител од Пршовице поради тешки дела против безбедноста во сообраќајот

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешки дела против безбедноста во сообраќајот“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Х.Ј.(30) од тетовското село Пршовце. Пријавениот, казненото дело го сторил на 12-ти јуни оваа година во 12

Фестивал на „Вино и сирење“

Традиционално и оваа година на плоштадот „Крушевска република“ се одржа фестивалот на „Вино и сирење“. На Фестивалот кој траеше два дена, односно 11-ти и 12-ти август учествуваа 12 излагачи, кои своите производи ги излагаа од 20 часот. Фестивалот за отворен

Се чистеше кејот после силниот ветар

После вчерашното невреме проследено со ветар, и поради зголемената посета на гости за време на викендот, зголемен и обемот на работа на екипите на ЈП „Охридски Комуналец”. Сите екипи на претпријатието беа ангажирани од раните утрински часови на терен, а

Кривична пријава за жител од Тетово поради загрозување со опасно орудие при тепачка или караница

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Г.Џ. (42) од Тетово. Пријавениот, казненото дело го сторил на 18-ти јуни оваа година во

Стружанец пазарел со фалсификувани пари

На 10.08.2017 година во Струга на ул. „ЈНА“ во продавница „Кам“, од страна на лицето Ј.Ѓ.(42) од Струга пуштена е во оптек фалсификувана банкнота од 1.000 денари. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Кампања на СВР Охрид „Лето без пожари“

Во рамките на кампањата „Лето без пожари“, продолжуваат мерките и превентивното делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари на подрачјето на СВР Охрид. Кампањата е со цел поголема контрола, превентива и заштита на шумите од

Вечер на македонски пијанисти на „Охридско лето“

На фестивалот „Охридско лето“ денеска ќе се одржи Вечер на македонски пијанисти. Виолинистот Костадин Богданоски придружуван од пијанистката Марија Ѓошевска ќе изведе дела од Р.Шуман, Б. Сметана и И.Стравински. Климент Тодороски е роден во 1984 година во Охрид. Музичкото образование

Кабаре спектаклот „Зборувај тивко“ ја воодушеви многубројната публика на „Охридско лето“

На огромно задоволство на љубителите на добрата музика, во црквата Св. Софија во Охрид се случи кабаре концертот на прекрасните Тијана Ѓуричиќ, Ирина Наумовска и Александар Будимир. Оваа неповторлива музичка комбинација ја задоволи и публиката со најистенчен вкус. „Пресреќна сум

Француската вечер на „Охридско лето“ ја наполни црквата „Света Софија“

Громогласен аплаус, стоечки овации и насмеани лица можеа да се забележaт во црквата „Св. Софија“ по коцертот на францускиот ансамбл „Маскерина“ на француската вечер во рамки на фестивалот „Охридско лето“. Беше уникатна можност да се слушнат Себастијан Берета, Мари Гијоми и

Извршено авионско прскање против комарци

Општина Охрид и ЈЗУ Центар за јавно здравје – Охрид, во соработка со Министерството за Транспорт и врски и Министерството за Здравство, денес изврши авионско прскање со широкопојасен инсектицид за третирање на комарци (аеросолна адултицидна дезинсекција). Запрашувањето започна околу 05

Светиот свештеномаченик Валентин

Денес е празник посветен на Светиот свештеномаченик Валентин. Беше епископ во италијанскиот град Интерамна. Го исцели болниот брат на римскиот трибун Фронтан. Кога се разболе Херимон, синот на познатиот философ Кратон, посоветуван од Фронтан Кратон го повика Валентин во Рим.

Свечено доделени дипломите на матурантите

Традиционално во дворот на средното училиште „Св. Климент Охридски“, синоќа беа доделени дипломите на матурантите од генерација 2016/17. „Стоиме денес тука на дофат на иднината. Тоа повеќе не е далечна реалност. Таа започнува овде. Таа започнува денес. Го започнавме средното училиште како

Се чистеше полигонот за мали спортови

Поранешниот полигон за мали спортови во центарот на градот, кој е во сопственост на ГП „Гранит”, по барање на ЈП „Билјанини Извори“ кое стопанисува со паркинг-просторот беше темелно исчистен и беа собрани големи количини на расфрлан комунален отпад, пластични шишиња,