АХВ стана член на ИК на ЕК за контрола на болста Лигавка и Шап

Eвропската комисија за контрола на болеста Лигавка и шап (EuFMD) – една од најстарите комисии на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите Нации – ФАО, на 42- та седница на Генералното собрание коja се одржа од 20 до 21

Две лица приведени, а едно лице повикано на разговор во врска со немилите настани во Собранието

Во врска со немилите настани што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Република македонија, на 09.05. и 10.05.2017 година од страна на СВР Скопје во соработка со Основното јавно обвинителство-Скопје преземени се мерки и активности за идентификување на

Светиот апостол Симеон

Светиот апостол Симеон е еден од Седумдесеттемина апостоли. Син на Клеопа, којшто му беше брат на праведниот Јосиф, целомудрениот сопруг на Пресвета Богородица. Кога ги виде чудата на Господ Исус, Симеон поверува во Него како во Господ и Спасител и

Во Охрид одбележан Денот на Европа

Со пригодна свеченост денес во изложбениот салон на НУ Центар за култура “Григор Прличев“, беше одбележан 9 мај – Денот на Европа. На настанот присуствуваше Ѓула Шомоги, заменик на Унгарскиот амбасадор во нашата земја. Во името на Општина Охрид пред

Орден за заслуги за Македонија за Македонската опера и балет

Претседателот Ѓорге Иванов денеска на Македонската опера и балет и додели Орден за заслуги за Македонија по повод 70 години од основањето, а особено за успешното презентирање и промовирање на македонското и на светското творештво од областа на оперската и

Меѓугенерациска средба помеѓу учениците од ОУ „Живко Чинго“ и охридските пензионери

На 12.05.2017 година, со почеток во 17:00 часот во спортската сала „Тодор Александров“ во с. Велгошти, ќе се одржи Првата Меѓугенерациска средба помеѓу учениците и пензионерите. Првата меѓугенерациска средба ќе започне во ОУ „Живко Чинго“ – Велгошти, со дружење и

Прво место за ОУ „Живко Чинго“ на Регионалниот натпревар по информатика

На Регионалниот натпревар по информатика кој се одржа на 03.05.2017 година учествуваат и ученици од ОУ „Живко Чинго“ Велгошти Охрид, при што ги постигнаа следните резултати: На натпреварот ученикот Томче Дукоски од 7 одделение го освои првото место, под менторство

ОУ „Христо Узунов“ домаќин на 41-от Републички натпревар по физика

Во ОУ „Христо Узунов“ Охрид, на 13.05.2017 година ќе се одржи 41-от Републички натпревар по физика за учениците од основните училишта. ПРОГРАМА ЗА 41-от РЕПУБЛИЧКИ НАТПРЕВАР ПО ФИЗИКА ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА (Сабота, 13 мај 2017 година, ОУ„Христо Узунов“-Охрид )

Кривична за битолчанка поради фалсификување или уништување деловни книги”

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „фалсификување или уништување деловни книги”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.Б. (54) од Битола, со престој во Охрид. На 13-ти април оваа година, пријавената, неовластено се потпишала во деловната книга

Кривична пријава за стружанец кај кого била пронајдена дрога

НК за КР Струга поднесе кривична пријава против Б.Б. (37) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 13.02.2017 година на ул. „Боро

Стружанец заработи кривична пријава поради пуштање во промет дрога во затвор

СВР Штип поднесе кривична пријава против П.С. (26) од Струга, на издржување на казна затвор во Казнено поправниот дом Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци

Одлуката за изборот на Џафери објавена во Службен весник

Од ЈП „Службен весник на РМ“ потврдија дека во денешниот број е објавена одлуката дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието на Република Македонија, со што тој официјално ќе ја преземе функцијата во законодавниот дом. „Денешниот број на

Кривична пријава за жител од Радолишта поради кражба на дрва

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба на дрва“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Н.М. (38) од струшкото село Радолишта. Пријавениот, во периодот од 21-ви април до први мај оваа година, од месноста „Мартинов

Пуштено во употреба Основното училиште во Лешани

Денес свечено беше пуштено во употреба реконструираното основно училиште во Лешани, кое ќе прерасне во подрачно Основно училиште во рамките на ОУ „ДЕБРЦА” – с.Белчишта. Реконструираниот објект ќе значи комплетно нови услови како за учениците, така и за наставниот кадар.

Известување за продолжување на решенијата за извршена категоризација на угостителски објекти за сместување

Согласно законот за угостителска дејност (Сл.Весник на РМ бр.62/04, 89.08, 115/10, 53/11, 141/12, 164/13, 187/13 ,166/14, 199/14, 129/15, 192/15, 39/16, 53/16 и 71/16)) со кој се уредуваат условите и начинот на вршењето на угостителската дејност односно давањето услуги за сместување

Одбележани „70 години организиран фолклор“ во Вевчани

Синоќа во Домот на културата во Вевчани со спектакуларен концерт, КУД „Дримкол“ прослави значаен јубилеј за Вевчани, „70 години организиран фолклор“. На самиот почеток на програмата беше прикажан документарен филм кој преку фотографии и видео материјали, живи сведоштва на стари