Претставување на Александар Чотриќ, сатиричар од Белград (Србија) во охридската библиотека

Културниот центар „Бран” и Ревијата за книжевност „Бранувања” од Струга и НУ Библиотека “Григор Прличев” – Охрид во рамките на VII-та Меѓународна манифестација „Струшки книжевни средби” организираат Претставување на Александар Чотриќ, сатиричар од Белград (Србија). Промотори се Тоде Илиевски и

Исчистена дива депонија во Трпејца

Дел од екипите при ЈП „Охридски Комуналец”, по барање на месното население, денес исчистија дива депонија создадена од несовесни граѓани во с. Трпејца. „И покрај апелите на претпријатието до граѓаните да го депонираат отпадот на местата одредени за тоа, продолжуваат

СДСМ: Ветуваа дека ќе го направат туристичка атракција, а Слатинското Езеро го снема

ОО на СДСМ Дебрца испрати соопштение до медиумите во кое стои: „За уште една еколошка катастрофа во Дебрца виновни се поранешната Влада на РМ, предводена од ВМРО ДПМНЕ и актуелниот градоначалник на општина Дебрца, Игор Трајкоски. Станува збор за Слатинското

Средба на вицепремиерот Анѓушев со амбасадорот на Швајцарија Сибилe Сутер Техада

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, оствари средба со амбасадорката на Швајцарија, Н.Е. г-ѓа Сибилe Сутер Техада. На средбата се разговараше за економската соработка помеѓу Швајцарија и Република Македонија, а особен фокус беше ставен на

Голем пожар беснее помеѓу струшките села Делогожда и Поум

Вчера околу 16:10 часот на потегот помеѓу с.Делогожда и с.Поум,струшко, на поголема површина, полициски службеници забележале шумски пожар со кој била зафатена нискостеблеста, дабова и букова шума. За пожарот биле известени Теротиријалната противпожарна единица, Шумското стопанство и Центарот за управување со

Средба на премиерот Заев со шефот на Канцеларијата на НАТО, Бартол

„Поттикнавте позитивна енергија што се чувствува во земјата, а ја чувствува и Брисел, преку демократските политики на новата Влада на инклузивност и градење мостови меѓу граѓаните во земјата, добрососедство во регионот и отворена меѓународна соработка. Правецот во којшто се движи

Оу утре почнува времен режим на сообраќај за тешки товарни возила во летниот период

Од утре 01.07.2017 година (сабота) ќе отпочне со примена времениот режим на сообраќај во летниот период од утре 01.07 до 31.08 на државните патишта во Република Македонија, со кој се забранува движење на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува

Подгответе се за тропски горештини со над 40 степени

Во Македонија во петок се очекува вистински тропски ден, времето ќе биде сончево и многу топло со дополнителен раст на високите температурите од претходните денови, а ќе дува доумерен слаб југозападен ветер кој ќе достигне брзина и до 20 километри

Нов сообраќаен режим пред терминалната зграда на Скопскиот аеродром

Со цел да обезбеди уште полесно и побрзо движење на патниците, ТАВ Македонија воведе нов сообраќаен режим пред терминалната зграда на Скопскиот аеродром. Почнувајќи од понеделник, 3 јули, бесплатното користење на улицата пред „Александар Велики“ ќе биде ограничено на 10

Груевски: Заврши времето на конструктивност и попустливост

Како никогаш досега во историјата на Република Македонија, па не и на цела Европа не се случило вакво класично политичко гонење на политичките противници. Стотина лица кои се дел од органите или поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ се гонети со цел партијата

Владата донесе одлуки за пожарот кај Делогожди, за заштита на граѓаните од топлото време, усвои решенија во интерес на вработените во Железници и Еурокомпозит

Владата на Република Македонија на денешната седница усвои повеќе одлуки од директен интерес на граѓаните на Република Македонија. Владата ја разгледа ситуацијата со пожарот над Караорман, кај Делогожди, струшко. Активирани се противпожарни служби од Струга и од Охрид, а по

Оштетени садници на патеката од мостот до Горица

Утринава дежурните екипи на ЈП „Охридски Комуналец” забележаа повторно оштетување на садниците на патеката од мостот до „Горица”. Овој пат непознати сторители извршиле оштетување на 8 од новите садници кои се од сортата „Каталпа”, со корнење и кршење на истите

30 годишен охриѓанец крадел во цркви и џамија во охридско

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Ш. (30) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба“. Во текот на март, април и мај оваа година, С.Ш. тешките кражби ги сторил во неколку цркви во Охрид

Се расчистуваше во Љубаништа

Денес дел од екипите при ЈП „Охридски Комуналец” спроведоа акција за расчистување на потегот од автокампот Љубаништа, се до викендиците. Ова место во текот на сезоната го користат диви кампери и позади себе оставаат големи количини на отпад. Од страна

Средба на премиерот Заев со европскиот експерт Ван Хојте и претставници на ЗНМ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со Питер Ван Хојте, европскиот експерт кој на покана на ЗНМ е во Скопје, со цел да помогне во

Охриѓанец крадел во погон за производство на мебел

СВР Охрид поднесе кривична пријава против лицето Р.Ј. (37) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “тешка кражба”. Во периодот од 21.00 часот на 16.06.2017 година до 07.00 часот на 17.06.2017 година пријавениот со употреба на