Османи: Посетата на Бугарија е историска, целта е да се деблокира евроатлантската интеграција

Посетата на Бугарија е историска, а целта ни е да постигнеме напредок во процесот на евроатлантска интеграција, истакнува вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бујар Османи во интервју за бугарската новинска агенција БТА. „Првата билатерална посета на делегација на новата македонска Влада

Железничка линија Софија-Скопје приоритет за Бугарија и Македонија

Изградбата на железничка пруга од Софија до Скопје е приоритет, оценија бугарскиот министер за транспорт, и информациски технологии Ивајло Московски и неговиот македонски колега министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на средбата во Софија. Железничката врска, нагласија, е од

Од денес календарски почна летото

На северната Земјина полутопка денес 21-ви јуни, календарски започна летото и ќе трае до 22-ри септември кога почнува есента. Во исто време за жителите на јужниот дел на Земјината полутопка почнува зимата. Летото почна во 06:24 чaсoт, кога денот е

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да продолжи со реализацијата на проектите од важност за граѓаните

ОК на ВМРО -ДПМЕ испрати реакција во врска со соопштението на ОО на СДСМ Охрид. Во неа стои: „СДС да почне да работи за доброто на граѓаните и да продолжи со реализацијата на проектите од важност за граѓаните, кои ВМРО-ДПМНЕ

Австралиската амбасадорка во работна посета на Охрид

Австралиската амбасадорка во Белград, ополномоштена за Република Македонија, Јулија Фини, денес беше во работна посета на Општина Охрид. Таа оствари средба со градоначалникот Бакрачески, при што беше запозната со актуелностите и активностите на локалната самоуправа. Градоначалникот Бакрачески и амбасадорката Фини,

СДСМ: Работата на автопатот Кичево-Охрид се одвива со помал интензитет бидејќи проектот е промашен

ОО на СДСМ Охрид испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Доколку советниците на ВМРО-ДПМНЕ навистина беа загрижени за начинот, времетрањето и квалитетот на изградбата на автопатот Кичево – Охрид, тогаш ќе ја прашаа претходната Влада зошто изградбата се одолговлекува

Заев по срeдбата со Борисов: На чекор сме до потпишување на Договорот за соработка меѓу Македонија и Бугарија!

Дозволете да го изразам моето огромно задоволство за овој историски момент за мене и за мојата земја на оваа важна посета на пријателска Бугарија преку мојот драг пријател, премиерот на Бугарија, г-динот Бојко Борисов. Ова за нас е прва билатерална

Повторно почувствуван земјотрес во Охрид со епицентар кај Скребатно

Денес попладне, во 15:10 часот во Охрид беше почувствуван нов земјотрес. Неговиот епицентар е како и претходните Почувствувани два земјотреси во Охрид од пред два дена, 5 километри југоисточно од Косел, односно кај селото Скребатно. Неговиот интензитет изнесуваше 3.7 степени според

Градоначалникот Бакрачески организира Ифтарска вечера

Градоначалникот Никола Бакрачески, за граѓаните од муслиманска вероисповест, утревечер ( 21.06.2017 г.) со почеток во 20 часот, на плоштадот Крушевска Република, организира Ифтарска вечера. Во името на соживотот, мирољубието и човекољубието, градоначалникот Бакрачески упатува јавна покана до сите граѓани од

Работник починал при изведување работи во каменолом

Вчера околу 15:00 часот во болницата „Св.Еразмо“ Охрид, бил донесен починат В.М. (61) од Струга. Тој бил вработен во фирма, кој изведувал работи во каменоломот на местото викано „Стрижак“ на планината Јабланица. Увид на местото на настанот извршила екипа на

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме продолжување на изградбата и завршување на автопатот Охрид – Кичево до крајниот рок

„Во пресрет на преубавата по обичај, летна туристичка сезона, во Охрид, денес се наоѓаме на трасата од автопатот Охрид – Кичево,.. од други причини. Пред неколку години, на радост на граѓаните од овој дел на Р.Македонија започна, проектот кој беше

Охриѓанец заработи кривична пријава поради загрозување на сигурноста при вршење семејно насилство

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста при вршење семејно насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.С. (44) од Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил н шести минатиот месец во семејниот стан во кој

Во охридската библиотека ќе бидат промовирани изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“

Во Прличевата одаја при НУ библиотека „Григор Прличев“ – Охрид, утре ќе бидат промовирани изданијата од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“. Промотор на настанот е Тоде Илиевски, а истиот ќе започне во 11:00 часот. Проектот е поддржан од Министерството за

Се организира јавна анкета и презентација за ДУП за УЗ 2, дел од УБ 2.3 – опфат 6, Охрид

Согласно член 24 од Законот за просторно и урбанистичко планирање („Сл. весник на РМ“ бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11, 53/11, 144/12, 55/13, 163/13 и 42/14) односно член 123 од Законот за просторно и урбанистичко планирање („Сл. весник на РМ“ бр.199/14)

Започнуваат обуките за подобрување на конкурентноста на пазарот на трудот

Во рамки на активностите за подобрување на конкурентноста на пазарот на трудот, согласно годишната програма на Секторот за ТЛЕР за 2017, започна реализацијата на стручни обуки за невработени лица, како и обуки за преквалификација и доквалификација во соработка со соодветни

Запалени контејнери кај Лабино

Дежурните екипи на ЈП „Охридски Комуналец” повторно затекнаа два комплетно изгорени контејнери, овој пат кај плажата Лабино. Овие контејнери се користеа од страна на угостителските објекти на потегот од Св. Софија до Канео. Од претпријатието апелираат да не се уништуваат