Започна охридскиот хорски фестивал

Десеттиот јубилеен Охридски хорски фестивал, синоќа започна во кристалната сала на хотелот „ Инекс- Горица“. На фестивалот што се организира со поддршка на општина Охрид, се обрати заменик градоначалникот Ангел Јанев. „Сите Вие сте од различни земји, но зборувате единствен

ЖЦ „Бисера“ објавува награден конкурс за литературни и ликовни детски творби на тема „Татко“

По повод Меѓународниот ден на таткото, 15ти септември, Женски Центар „Бисера“ Охрид, објавува награден конкурс за литературни и ликовни детски творби на тема „Татко“. Конкурсот трае од денес, 25ти август до 13ти септември 2017 година. Литературните и ликовните детски творби

Средба на министерот Поповски со заменик амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија Пол Едвардс

На денешната средба министерот без ресор Роберт Поповски и заменик амбасадорот Пол Едвардс, разговараа за заложбите на новата Влада на Република Македонија кон отвореност и целосна транспарентност на сите институции кон граѓаните на земјава. Министерот Поповски, на средбата ги најави

Реформските процеси на новата влада имаат силен поддржувач во европските либерал-демократи

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа прес конференција на која беа презентирани заедничките заклучоци од средбата на Министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија Зоран Шапуриќ, со европратеникот Ханс ван Бален,

Холанѓанец паднал и се повредил во близина на пазарот во Струга

Вчера околу 14:00 часот во близина на зелениот пазар во Струга, на В.Л.Ј.(53) од Кралство Холандија, додека се движел пеш, му се слошило и паднал во полусвесна состојба, при што се самоповредил во пределот на главата. Тој со возило на

Курбан Бајрам е неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 1 септември 2017 година (петок), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам е неработен ден за граѓаните од

РСБСП: Почитувајте ја сообраќајната сигнализација, сообраќајните правила и прописи и патувајте безбеднo

Последниот продолжен викенд од месец август е пред нас. Убавото и топло време се идеална прилика за организирање продолжен одмор или пократко патување која ќе ја искористат голем број од граѓаните на Република Македонија. Карактеристично за секој продолжен викенд е

Државниот секретар Несторовска заедно со претставници од ЕУ и Меѓународната организација за миграции ја посетија јужната граница

Делегација на Министерството за внатрешни работи предводена од м-р Магадалена Несторовска државен секретар и национален координатор за трговија со луѓе и илегална миграција, заедно со претставници од Европската Унија и Меѓународната организација за миграции (ИОМ) ја посетија јужната граница на

Mинистрите од Централна и Источна Европа и од НР Кина усвоија декларација за унапредување на трговската соработка

Министрите од Централна и Источна Европа и од НР Кина на денешниот 12-ти „Форум за агро-трговија и економска соработка“ во Брдо кај Крањ, Словенија, ја усвоија заедничката декларација за „Улогата на меѓународната трговија и синџирот за снабдување со храна на

Средба на премиерот Заев со египетската амбасадорка Ел Шенави

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Манал Јехиа Ел Шенави, амбасадорка на Египет за Република Македонија. Египетската амбасадорка Ел Шенави, пред заминување од позицијата поради крајот на нејзиниот мандат, му го честиташе на премиерот

Анѓушев: Домаќинското работење на ЕЛЕМ и МЕПСО ја вратија евтината тарифа на струјата

Како што знаете, владата на една од своите седници донесе одлука да им препорача на сите чинители на пазарот за електирична енергија, вклучувајки ја и Регулаторната комисија за енергетика, да се направи анализа за воведување на евтината тарифа. Ние бевме

Седница на ЕСС: Разгледан ревидираниот Оперативен план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2017 година

На седницата на Економско социјалниот совет со која претседаваше министерката за труд и социјална политика Мила Царовска се разгледуваше ревидираниот Оперативен план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2017 година. Членовите на

МЗШВ: Рокот за аплицирање за субвенции од Програмата за 2017та е до 15-ти септември, а за мерката Млад земјоделец до 29 август

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците, дека рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделство од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година, кој почна на 3-ти јули годинава, трае до 15 септември 2017 година.

Поетски портрети и симпозиум на СВП

Со поетскиот портрет на Ивица Џепаровски, минатогодишниот добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за стихозбирката „Светлина на Света Гора“, започна вториот ден од 56-те Струшки вечери на поезијата. Лидија Капушевска Дракулевска подвлече дека ова е најзрела поетска објава на Џепароски и

Презентиран отчетот на градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески

Градоначалникот Никола Бакрачески денес во големата сала на Општина Охрид, го презентира Отчетот за сработеното во неговиот мандат. „Гордо исправени пред Вас, да го презентираме отчетот за нашето четиригодишно работење како потврда на нашиот завет пред вас, тогаш кога ја

Расчистен просторот позади охридската Гимназија

По барање на охридската Гимназија „Св. Климент Охридски” беше расчистен просторот помеѓу спортската сала и бул. „Туристичка”, кој беше обраснат со висока вегетација. Во акцијата беа употребени специјално возило багер и ФАП кипер и беа подигнати околу 10м3 зелена вегетација.