Премиерот Заев побара термин од Претседателот на Собранието Талат Џафери за да одговара на пратенички прашања

Премиерот Заев побара термин од Претседателот на Собранието Талат Џафери за да одговара на пратенички прашања „Почитуван Претседателе, Ве молам примете ги моите искрени честитки за Вашето раководење со Собранието во првите 100 дена, во насока на постигнување на поголема

Се чистеше кај Градска плажа

По налог на комунална инспекција беше извршено чистење на потегот од хотел „Мизо” до градското кале од трња, висока трева и друга неуредна вегетација. Поради високата вегетација беше употребена специјална машина ИЦБ, возила за пренос на отпадот, двајца работници кои

„Рок симфонија“ вечерва на „Охридско лето“

Камерен оркестар на Битола и македонскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски вечерва ќе настапат на „Охридско лето“ со проектот „Рок симфонија“. Диригент на вечерта е Владимир Димоски, а солисти ќе бидат Михајло Трајковски – Сак, Жарко Јакимоски и Боби Мојсовски.

Шун: За високото реноме на „Охридско лето“ се знае и во Кина

Неверојатен спој со публиката на „Охридско лето“ имаа кинеските музичари од Камерниот оркестар ЕЛК кои одржаа концерт синоќа во црквата „Света Софија“. Громогласниот аплауз и бурните овации беа награда за нивниот извонреден настап. Насмеани лица заминуваа по едночасовниот концерт разменувајќи

Се враќа делумната забрана за движење во шуми, целосната забрана останува само за Македонски Брод и Чашка

Според првичните податоци од Јавното претпријатие Македонски шуми, овој месец се регистрирани 56 пожари, а опожарени се 4.000 хектари. Од овие пожари, досега е завршена постапката за 22 пожари, од кои што штетата е околу 1 милион евра. Првичните анализи

Концертите на „Охридско лето“ во живо преку интернет

Дел од настаните на годинешното издание на програмата на реномираниот фестивал „Охридско лето“ ќе бидат пренесувани во живо преку интернет. Концертите на Камерниот оркестар на Битола и Влатко Стефановски, РОК СИМФОНИЈА, кој на сцената „Долни Сарај“ е на 16 август

Кривични пријави за предизвикување шумски пожар

Секторот за внатрешни работи Битола- Полициска станица од општа надлежност Македонски Брод поднесе кривична пријава против С.И.(48) и Ј.И.(49) двајцата од Македонски Брод поради постоење основи на сомнение дека пријавените сториле кривични дела „предизвикување општа опасност“ предвидено и казниво по

Општина: Ние со нашето работење воопшто не сме ја задолжиле Општина Охрид

Господа од СДСМ Охрид, дефинитивно и доколку доктор ви препорача  поголема диоптрија вие повторно нема да видите ништо. Заслепени од преголемата желба за власт никако неможете да ја видите и почуствувате вистинската битка за подобар живот за граѓаните на Охрид,

Во Струга убиен Дилавер Бојку Леку, полицијата трага по сторителот

СВР Охрид и полициската станица во Струга преземаат интензивни мерки за пронаоѓање на сторителот на казненото дело „убиство“ извршено вчера во 16 часот и 30 минути во ресторантот „Аква блу“ во Струга. Притоа, од здобиени повреди од огнострелно оружје, во

Охридскиот народен театар утре ќе гостува на фестивалот „Бит Фест“ во Битола

Народен театар Охрид, утре ќе гостува на фестивалот „БИТ ФЕСТ“ во Битола. Охридскиот народен театар, утревечер со почеток во 20.:00 часот ќе ја изведе претставата „АНАЛФАБЕТ” – комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски –

Рам-Одинцова: Уживавме во амбиентот на „Света Софија“ и во вниманието на публиката

Внимателно одбрани композиции на руските уметници, виолончелистот Александар Рам и пијанистката Ана Одинцова беспрекорно се вклопија во амбиентот на црквата „Света Софија“ а публиката на фестивалот „Охридско лето“ уживаше во синоќешниот концерт. Рам и Одинцова ги отсвирија Сонтата за виолончело

Млади уметници поминуваат и по 5 илјади километри само за да музицираат во Охрид

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ завршен концерт одржаа учесниците на Меѓународниот семинар по пијано и виола, виолина и камерна музика. Овој семинар под уметничко раководство постои од 2009 година и во првите три години од постоењето се одржуваше на

СДСМ: Најголем приоритет на ДПМНЕ му беа тендерите, а не потребите на граѓаните

ОО СДСМ Охрид испрати соопштение до медиумите, во кое стои: „Во сред летна сезона на Никола Бакрачески и ДПМНЕ им текна дека се ближат локалните избори, па ја пуштија механизацијата на терен да ја замајува јавноста дека нешто се работи.

Средба на претседателот Иванов со делегација од Факултетот за безбедност – Скопје

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска прими делегација од Факултетот за безбедност-Скопје во чиј состав беа деканот проф. д-р Никола Дујовски, продеканот за наука и развој доц. д-р Марјан Ѓуровски и проф. д-р Владимир Ортаковски. Претседателот Иванов нагласи

Спречен обид за криумчарење на 22 килограми марихуана

Царински инспектори од Одделението за оперативни работи на граничниот премин Блаце при контрола на патничко моторно возило во специјално направен бункер пронајдоа околу 22 килограми марихуана. Имено, на 13.08.2017 година околу 18:30 часот, на граничниот премин Блаце, за влез во

Конечни резултати од Конкурсот за прием на ученици во јавните ученички домови во вториот приемен рок

Министерството за образование и наука информира дека денеска се објавени конечните резултати од вториот приемен рок од Конкурсот за прием на ученици во јавните ученички домови во Република Македонија за учебната 2017/2018 година. „Воедно би сакале да Ве информираме дека,