Полуматурантите од ОУ„Григор Прличев“ прославуваа

Последниот училиштен ден, полуматурантите од ОУ „Григор Прличев“ Охрид го прославија во весела атмосфера. Низ песни и игри го означија крајот на основното образование. Крај кој ја носи разделбата од своите наставници и соученици и предизвикува на моменти тага и

СДСМ: Жителите во стариот дел од градот, сè уште се соочуваат со сообраќаен метеж и нерегулирано паркирање

ОО на СДСМ Охрид испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Жителите на Охрид, особено оние во стариот дел од градот, сè уште се соочуваат со сообраќаен метеж и нерегулирано паркирање. Тесните улички секојдневно се преполни со паркирани возила од

Посебен сообраќаен режим за возила и пешаци на сообраќајниците што водат кон „Телеком Арена“

Во врска со одигрување на утрешниот (11.06.) меѓународен фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и Шпанија, на фудалскиот стадион “Телеком арена“ во Градскиот парк со почеток во 20.45 часот, СВР Скопје, согласно планот за сообраќајно и физичко обезбедување, утре во

По расправија, жител од кичевско с.Туин зел пушка и пукал во воздух

На 09.06.2017 година околу 08:15 часот во дворното место од куќата сопственост на Б.С.(26) с.Туин-кичевско, додека истиот седел со неговото семејство, во еден момент дошло ПМВ Мерцедес“ од кое излегле И.А. и М.А. од с.Туин, по што настанала вербална расправија

Мерцедесот од 600.000 евра пред јавноста

Денеска министерот Оливер Спасовски го исполни ветувањето кое го даде првиот пат кога влезе како министер во МВР и го направи достапно за јавноста и граѓаните , возилото „мерцедес С-класа 600” купено 2012 година од страна на министерката Гордана Јанкулоска

Николовски: Отвораме интензивен дијалог со земјоделците

Од денеска отвораме интензивен дијалог со земјоделците. Сакаме да ги слушнеме нивните предлози, сугестии, размислувања,… Само така, со постојани, конзистентни, искрени разговори, ќе дојдеме до квалитетни решенија, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Пред неговата прва средба

Спроведување на реформите главен приоритет во Програмата за економски реформи 2018-2020

Реформи што ќе ја придвижат земјата напред треба да содржи новата Програма за економски реформи за периодот 2018-2020 година што треба да ја спроведува Македонија како земја кандидат за членство во ЕУ. Македонија е прва од регионот која го започнува

Средба на премиерот Заев со амбасадорите од ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска денеска се сретна со амбасадорите на земјите членки на Европската унија. Од страна на сите амбасадори на Европската унија во Македонија, изразена е силна

Младите автори од ОУТУ „Ванчо Питошески“ дел од збирката поезија од проектот „Млади поети“

На конкурсот „Млади поети“  објавен од Агенцијата за млади и спорт на Република  Македонија, учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“, Сергеј Костовски, Дајана Сиљаноска и Марија Петреска со своите поетски творби беа избрани во најдобрите творби а со тоа да бидат

Спортски игри и средби на Синдикатот на УПОЗ

На свеченото отворање на традиционалните 23-ти спортски игри и средби на синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани УПОЗ, синоќа во хотелот „Белви“ , во името на градот домаќин учесниците ги поздрави и им посака топло

Престижната професионална програма за развој на филмски проекти „МИДПОИНТ“ од 10 до 16 јуни во Охрид

Престижната професионална програма за развој на филмски проекти „MIDPOINT Feature Launch“, својата прва сесија, во соработка со Агенцијата за филм на РМ, ќе ја одржи од 10 до 16 Јуни на Филмската Академија во Охрид, по што ќе следува и

Завршува учебната година, учениците на распуст

За околу 270.000 ученици, од кои 188.000 основци и 80.000 средношколци, денеска е последниот училишен ден од учебната 2016/2017 година. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во средни училишта. Првото пријавување и запишување во јунскиот уписен рок е на 28-ми

Соопштение за Националните установи од областа на културата за доставување нацрт годишна програма за 2018

Во согласност со член 70 од Законот за културата („Службен весник на Република Македонија” бр. 31/98, 49/03, 82/05, 24/07, 116/2010, 47/2011, 51/2011, 136/12, 23/13, 187/13, 44/14, 61/15, 154/15 и 39/16), националните установи во jуни во тековната година за наредната година

Заев: Стратешки цели на Македонија се ЕУ и НАТО

Во интервјуто за српскиот неделник Нови Магазин, премиерот Зоран Заев истакнува дека Владата на Република Македонија и парламентарното мнозинство цврсто се определени да спроведат значајни реформски процеси со цел подобрување на стандардот на граѓаните и да ја внесат Македонија во

Средба на министерот Дамјан Манчевски со претставници на Синдикатот на УПОЗ

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денес оствари работна средба со претставници на Синдикатот на УПОЗ, која се одржа во Охрид. На средбата претставниците од Синдикатот ги презентираа нивните предлози во однос на измени на Законот за административни

Младите автори од ОУТУ „Ванчо Питошески“ дел од збирката поезија од проектот „Млади поети“

На конкурсот „Млади поети“ објавен од Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“, Сергеј Костовски, Дајана Сиљаноска и Марија Петреска со своите поетски творби беа избрани во најдобрите творби а со тоа да бидат