Во Охрид првото бебе во 2018 година е машко

Првото бебе во новата 2018 година во Охрид се роди денес и е машко. На свет го донесе Катерина Глигороска, која е мајка на уште две деца. „Мајката и новороденчето се во добра општа состојба. Спонтано породување, бебето е со

Ја уценувал да му даде пари, во спротивно ќе објавел нејзини фотографии на интернет

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Љ.Д. (27) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “уцена“. Пријавениот, преку телефон и се заканувал на А.С.(30) дека, доколку не му плати 800 евра, на социјалните мрежи ќе објави

Охрид во блескаво светло за празниците, синоќа забава со Бени и Нон Стоп

Новиот концепт за прослава на Нова година во Охрид се покажа како полн погодок за огранизаторите, на задоволство на бројните гости од земјата и странство кои уживаат во богатата програма. По фантастичниот дочек на Градскиот плоштад со Даниел Кајмакоски, синоќа

Спречени обиди за криумчарење марихуана и екстази, запленети лекови и разна стока

Во текот на последните две недели од 2017 година царинските службеници спречија два обиди за криумчарење дрога. Во првиот случај, царинските службеници од граничниот премин Блато спречија обид за криумчарење марихуана. На ден 18.12.2017 година, околу 19 часот, за влез

Нова цена на дизелот

Согласно измените и дополнувањата во членот 28, став (1), точка 2) од Законот за акцизи (“Службен весник на РМ“ бр. 171/2017), со кој се менува износот на акцизите на одделни нафтени деривати, неопходно е донесување на нова Одлука за определување

ДАЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ДЕБАРЦА ЗОРАН НОГАЧЕСКИ НАМЕСТО ОПШТИНА САКА ДА ВОДИ ЛУДНИЦА?!

Градоначалникот на Општина Дебарца Зоран Ногачески во третиот месец од како постана прв човек на Општина Дебарца , започна да биде најдобар скандал градоначалник во Македонија?! Она што Ногачески го ветуваше во предизборната кампања ,дека Општина Дебарца ќе биде развојна

Серија земјотреси во Дојранско, се стресоа и Гевгелија, Валандово и Струмица

Доцна синоќа, по 23 часот, се регистрирани серија земјотреси кои потекнуваат од дојранското епицентрално подрачје, но најсилниот, со интензитет од VI-VII степени според Европската макросеизмичка скала, бил утрово во 5.24 часот. Како што информира Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во

Во четврток нов влажен и постуден бран

Во Петровец утрово се измерени минимални минус два степена, а максимални шест степени е во Дојран. Според УХМР, минус еден е во Берово и Тетово, нула во Виница, Крива Паланка, Ѓуриште, Крушево, Маврово, Демир Капија, Лазарополе, Куманово, Скопје, Штип, Битола

Премиерот Заев до Папата Франциск по повод Светскиот ден на мирот: Глобалната хуманитарна криза во 2018 година ќе се решава врз основа на Декларацијата за бегалци и мигранти на Обединетите Нации

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, прими писмо со пораката на Папата Франциск по повод 1 јануари, Светскиот ден на мирот, празник востановен од страна на Католичката црква во 1967 година. Пораката за 2018 година, по повод Светскиот

Првиот ден од Божик неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците, 7 јануари (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 8 јануари (понеделник), е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за

Учениците ќе бидат на распуст до 22 јануари

Околу 270.000 средношколци и основци, од кои околу 20.000 првачиња, од денеска се на зимски распуст. На настава во второ полугодие ќе се вратат на 22 јануари. Последниот работен ден им беше на 29 декември, а пред официјалниот почеток на

Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец

Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец Овој свет маж е наречен Богоносец затоа што постојано во срцето и на јазикот го носел името на живиот Бог. Преданието уште вели дека е наречен Богоносец и зашто него го зел на раце воплотениот Бог

Посета на припадниците на АРМ во „Чојлија“ на првиот ден од Новата година

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов денеска ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Чојлија”. Претседателот Иванов на припадниците на АРМ кои извршуваат должност за време на новогодишните празници им

Подбрувањето на условите за работа на полицајците и безбедноста на граѓаните останува наш врвен приотитет и во 2018 година

„Денеска го посетивме Секторот за внатрешни работи како еден од најзначајните сектори, од прва рака да добиеме увид како мина новогодишната ноќ. Сакам да ве информирам дека навистина имаме големо намалување на кривичните дела и прекршоци што се случиле во

Клучна година за прашањето за името

Состанок на министерскиот совет, седница со парламентарната група на СИРИЗА и тет а тет средба Ципрас – Каменос, се дел од можните следни чекори на грчкиот премиер во однос на прашањето за името, според грчките медиуми, јавува дописникот на МИА

Повредено момче во Охрид за време на Новогодишната ноќ

На 01.01.2018 година околу 02:00 часот во кругот на ОУ „Братство и Единство“, лоцирано на ул.„7-ми Ноември“, непознато лице со остар предмет му нанело повреда на Д.Р. (20) од Охрид, во пределот на слабината (рана околу 7-8см). Истиот е задржан