СВЕТ

Католички Божик

Христијанските цркви кои го прифатиле сметањето на времето според Грегоријанскиот календар, денес го слават Божик, празникот на раѓањето на Исус Христос. Божик денес, освен Римокатоличката црква и западните цркви, го празнуваат и православните цркви кои на крајот на минатиот век

Ирма пустоши на Флорида, ја зеде и првата жртва

Ураганот Ирма стигна до јужниот дел на Флорида и веќе ги погоди јужните острови, а наскоро треба да пристигне и на југозападниот дел од копното. Ирма напуштајќи ја Куба доби на сила и сега повторно е ураган од 4-та категорија.

Убиен рускиот амбасадор во Турција

Рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, кој беше тешко ранет во оружен инцидент што се случи во понеделник во Анкара, почина во болница. Во нападот неколку луѓе се ранети. Ал Џезеира јави дека амбасадорот бил застрелан од непознат маж во

Најмалку седум лица загинаа, а 25 се повредени при експлозија на товарен воз во Бугарија

Најмалку седум лица загинаа, а хоспитализирани се 25 повредени по несреќата во која товарен воз со течен гас излетал од шините и експлодирал во селото Хитрино на североистокот на Бугарија, соопшти бугарската полиција. Според пишувањата на бугарските медиуми, бугарскиот премиер

На секој петти работник во Јапонија му се заканува смрт од прекувремена работа

На една петтина од работниците во Јапонија им се заканува смрт од премногу работа, покажува најновата владина студија посветена на работните навики во таа земја. Секоја година во Јапонија се регистрираат повеќе од стотина смртни случаи поврзани со премногу работа,

Нова жртва од невремето и поплавите во Грција

Бројот на жртвите од невремето и поплавите во Грција се искачи на пет лица, откако доцна ноќеска беше пронајдено безживотното тело на 30-годишен маж во областа Ксилокастро кај Коринт. Претпоставките се дека лицето било заглавено во автомобилот кога почнало невремето

Европа жали, но го почитува „Брегзит“

Претседателите на Европскиот парламент и на Европскиот совет, Мартин Шулц и Доналд Туск, заедно со холандскиот премиер, Марк Руте, вчера се состанаа во Брисел, на покана на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, а во врска со излезот на Обединетото

Иселеничка криза во Европа

Сиријската криза која трае веќе пет години, почна да достигнува кулминација. Милиони Сиријци се заглавени на границите со Европска Унија. Агенцијата за Избеглици на Обединетите Нации апелира до државите на Европска Унија да ги примат избеглиците, меѓутоа наместо тоа тие

Како живеат Македонските иселеници во Виена?

Борбата за подобар живот ги принуди многу Македонските државјани да ја напуштат државата и да најдат работа во иностранство. Но прашањето е како живеат тие!? Додека ние ги забележуваме раскошните плоштади и луксузните станови во големите метрополи , 98% од

Меѓународно образование со виенска традиција

Приватниот Американски Универзитет Вебстер, кој оваа година бележи постоење од сто години реши да им овозможи ново искуство на студентите во Виенскиот кампус/ Неодамна, Универзитетот се префрли во стара Виенска палата во вториот дистрикт во Виена. Палатата датира од седумнаесеттиот

3 Ударни пролет – лето трендови кој ја обележаа Миланската модна недела

Модната недела во Милано која се одржа во последната недела на септември и првата недела на октомври оваа година направи иновативен пресврт во пролет-лето трендовите за 2016 година. Погледнете што ја обележа оваа Миланска модна недела: 1. Рок ’н ’

Мексиканците со „еден-два“ победа ја запреа победничката серија на Хант

Џонатан Паредес ја освои првата победа во кариерата на натпреварувањата од светската серија на Red Bull Cliff Diving, славејќи пред 12-илјадната публика во Мостар. Мексиканецот изби во водство по неколку фантастични скокови уште во првата рунда, со што се вброи

Нуркачите ги шират своите крилја за скокови директно од карпите

Четири натпреварувања, четири победи – Тоа е беспрекорниот рекорд на Гери Хант на средина од сезоната во 2015 година. „Брилијантниот Британец“ постојано го подигаше нивото на своите скокови, нивната сложеност и тежина, што му овозможи да стигне до нови височини.

Шведска е победник на Евросонг 2015

Манс Зелмерлов од Шведска е победник на шеесеттото јубилејно издание на Евросонг 2015, кое годинава се одржа во Виена. Изведувачот на победничката песна „Херои“, Манс Зелмерлов, уште од самиот почеток важеше за еден од најголемите фаворити на натпреварот. [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CQKLCXd2e0Q[/youtube]

Најмалку 1.970 лица починаа во земјотресот во Непал

Најмалку 1.970 лица загинаа во разорниот земјотресот со интензитет од 7,9 степени според Рихтеровата скала во Непал, а бројот на жртвите и натаму расте, соопштија непалските власти, пренесува МИА. Од вкупниот број загинати, според непалските власти, само 60 не се

Воскресение Христово – Велигден (католички)

Христијанските верници од католичка вероисповед денеска го празнуваат големиот празник Воскресението Христово – Велигден, денот кога Исус Христос, според верувањата воскреснал од гробот. Претходно, откако слугите на првосвештениците израилски го фатија Христос и Го предадоа на Пилат со барање да