СПОРТ

Утре започнува спортската манифестација „Охрид трчаТ“

Останува само еден ден од официјалниот почеток на долгоочекуваната спортска манифестација „Охрид трчаТ“. Неделата на трчањето, забавата и дружењето започнува утре со почеток од 10 часот со трката на 1000 метри за учениците од основните училишта поточно од деветто одделение. Трката

Одигран турнир во одбојка во рамки на училишните спортски лиги за основни училишта

Вчера (10.05.2017) во рамките на училишните спортски лиги, Сојузот за училишен спорт Охрид под покровителство на Локалната самоуправа Охрид организираше турнир во одбојка во Спортската сала „Билјанини Извори“ за основни училишта во кој заедно учествуваа повеќе од 80 ученици во

Апсолутна доминација на јуниорките од СК „Охрид“ на Државното првенство

Јуниорката од Стрелачкиот клуб „Охрид“ Мартина Петровска е нов Државен првак на Македонија во гаѓање со воздушна пушка. Таа со резултат од 402,5 круга ја зацврсти својата прва позиција во категорија на јуниорки, како и на Куповите, така и на

Охриѓанката Тања Стојановска повторно избрана во најдобриот тим

Тања Стојановска од Охрид, која е студентка на Медицинскиот факултет и стипендист на Универзитетот од Бафало, држава Њујорк, играјќи на првата позиција за својот Универзитет е повторно избрана во најдобриот тим на нејзината MAK конференција (Mid American Conference) од Првата

РК Охрид утре ќе игра против РК Пролет

РК Охрид утре во 19:30 часот на домашен терен во Спортската сала „Билјанини Извори“ ќе го пречека тимот на Пролет, во рамките на 17-то, претпоследно коло од ракометната ВИП Супер лига. „Според табелата, мислам дека ние сме тимот кој е

Апсолутна доминација на охриѓанки на стартот од новата сезона во стрелаштво

Апсолутна доминација на јуниорките од СК „Охрид“ на самиот старт на натпреварувачката сезона. Имено на првиот по ред Куп во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма, што викендов се одржа во Скопје на стрелиштето во гимназијата „Раде Јовчески-Корчагин“, првите три позиции

Избрани најуспешните спортисти за 2016 година на Охрид

Управниот одбор на Сојузот на спортови на Охрид, во соработка со спортската јавност и спортските новинари, а врз основа на добиените апликации, од спортски клубови и поединци, одлучи да додели признанија во следните категории: атлетика, екипни спортови, посебни признанија и

Утре ќе бидат ставени во употреба тениските игралишта во Охрид

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, утре точно напладне ќе ги стават во употреба новоизградените терени за тенис кои функционираат во рамки на СРЦ „Билјанини извори“ во Охрид. Станува збор за

Од утре започнуваат тренинзите на Шотокан карате – до клуб Минта од Охрид

Шотокан карате – до клуб МИНТА од Охрид ги известува сите членови дека тренинзите ќе отпочнат утре – 13 септември и дека оваа сезона ќе се одржуваат во малата сала на СРЦ „Билјанини Извори“ . Идната 2017 година карате клубот

Спортски игри во Охрид организирани од Македонскиот полициски синдикат

Македонскиот полициски синдикат во наредните три дена (09-11 септември во Охрид) по тринаесетти пат организира Спортски игри и средби на членовите на Македонскиот полициски синдикат. Нашите членови спортски ќе се докажуваат во дисциплините: фудбал – мажи, одбојка – мажи и

Во четврток јубилеен 30-ти Меѓународен Атлтески маратон во Охрид

По повод денот на независноста на Република Македонија на 8ми септември (четврток), Здружението Охридски Атлетски Маратон 2012 организира Јубилеен 30-ти Меѓународен Атлетски Маратон од Свети Наум до Охрид во должина од 30 км. „За жал мораме да напоменеме дека ова

Томи Стефановски е победник на 30 Охридски пливачки маратон

Томи Стефановски е овогодинешниот победник на јубилејното 30-то издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид во должина од 30 километри ја исплива за 5:55:18:97 часа. Второто место му припадна на Италијанецот Едоардо Сточино

Поп Ацев е голем фаворит за втора победа по ред на Охридскиот Маратон

Првиот Македонец кој триумфираше на Охридски Маратон, Евгениј Поп Ацев, оваа година е главен фаворит за да го одбрани трофејот на најголемата спортска манифестација во нашата држава. Имено, Поп Ацев и уште осум пливачи во машка и девет во женска

Светската пливачка елита е дел од 30-то издание на Охридскиот маратон кое ќе се одржи во сабота

Осумнаесет натпреварувачи од кои девет мажи и девет жени во сабота точно на пладне ќе влезат во водите на Охридското Езеро, како учесници на јубилејното, 30-то ред издание на Охридскиот пливачки маратон – најголемата меѓународна спортска манифестација во земјата. Охридскиот

Седумнаесет натпреварувачи ќе ги одмерат силите на Охридскиот пливачки маратон

Седумнаесет наптреварувачки од повеќе држави низ светот своите сили ќе ги одмерат на јубилејното 30. издание на Охридскиот пливачки маратон. Меѓу нив е и минатогодишниот победник Евгениј Поп Ацев кој е фавориот и оваа година. Покрај Евгениј, во машка конкуренција

Во Охрид ќе се одржи ревијален ватерполо натпревар со хуманитарен карактер

Клубот за спортови на вода Охридски бранови 2008 Охрид, во соработка со ЈП „Билјанини извори“ и Црвен крст Охрид организираат ревијален ватерполо натпревар со хуманитарен карактер. На истиот ќе учествуваат ватерполисти-ветерани од Пливачките-ватерполо клубови Вардар-Скопје, Струга-Струга и Охридски бранови- Охрид.