СПОРТ

Заврши натреварувачката сезона за стрелците во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма

Јуниорките од СК „Охрид“ се претставија во најдобро светло на Петтиот по ред Куп, што се одржа викендов во Скопје на стрелиштето во гимназијата Раде Јовчески Корчагин. Резултатите се следни: Анастасија Мојсовска 387 кругови (оценувањето беше на цели кругови, а

Во недела во Охрид ќе се одржи Хуманитарен турнир „Сите играме за Јане“

Охрид повторно хуман … со нов настан Сите играме за Јане… но со стара цел Подигнување на свеста за постоењето на ретките болести Да ја дадеме нашата поддршка лекот СПИНРАЗА да се внесе во регистарот на лекови за ретки болести.

Аматерски баскет турнир

Општина Охрид во духот на спортот ќе го одбележи 8 Декември – денот на патронот на градот „Свети Климент Охридски“ со организација на „Аматерски БАСКЕТ ТУРНИР“ (3 на 3) на ден 07.12.2017 (четврток). Турнирот ќе се одржи во спортската сала

Успешен настап на младите јуниорки од СК „Охрид“ на Меѓународниот Турнир Пирин 2017

Успешен настап на младите јуниорки од стрелачкиот клуб „Охрид“, на Меѓународниот Турнир Пирин 2017 год. што се одржа од 1-4.11.2017 год. во Благоевград, Р.Бугарија. На Турнирот учествуваа повеќе клубови од Бугарија и Македонија, со речиси стотина стрелци во сите категории

Започна летниот фудбалски камп на школата за фудбал на ФК Барселона

Започна летниот фудбалски камп на школата за фудбал на ФК Барселона. Во една одлична фудбалска атмосфера, под раководство на врвните фудбалски тренери од школата на Барселона, позната како BESCOLA, 7 дена, учесници од цела Македонија ќе можат да уживаат, да

Германецот Стунџиски победник на Охридскиот пливачки маратон

Во крајно неизвесниот финиш на 31,Охридски пливачки маратон, на кој учествуваа 22 маратонци, блегоа седум пливачи во машка и женска конкуренција. Најбрз и највешт беше Александар Стуџински од Германија кој победи пред нашиот пливач Евгениј Поп Ацев и Аргентинецот, Гилермо

Традиција, убавина и одличен натпревар: 31 Охридски пливачки маратон

31от Охридски пливачки маратон започнува на 19ти август. Истиот ќе се одржи на патеката „Климе Савин“ која е долга 30 километри и започнува од манастирот Свети Наум и завршува на Градското пристаништето во Охрид. Трката ќе започне во 12.00 часот

Во сабота ќе се одржи 31-то издание на Охридскиот пливачки маратон

На 19ти август, сабота, ќе се одржи 31то издание на Охридскиот пливачки маратон кој од 1962 година се случува во водите на Охридското езеро. Првата маратонска трка се одржала дури во 1954 година во должина од 2,5 километри да по

Охрид подготвен за фудбалската школа на Барселона

Во период од 21 до 27 август, на терените од СРЦ „Билјанини извори“ ќе гостува фудбалската школа на реномираниот фудбалски клуб Барселона. Подготовките за почеток и непречено одвивање на школата се завршени. „Охрид треба да биде горд на она што

Илинденски пливачки маратон 2017

Во Охрид се одржа традиционалниот „Илинденски пливачки маратон 2017″. Маратонот го отвори директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. Тој ги поздрави присутните, упати честитки до пливачите за покажаниот спортски дух и нивната храброст. Пливачите се поделени во

Трофеј турата за Супер Куп 2017 во Охрид

Во СРЦ „Билјанини извори“, на централниот терен, денес, ќе бидат изложени трофеите од УЕФА Супер Купот, УЕФА Лигата на Шампионите и УЕФА Лига на Европа. Настанот кој е во организација на Фудбалската федерација на Македонија е отворен за сите посетители

Заврши меѓународната едриличарска регата – Охрид 2017

Во организација на Здружението за спортови на вода Акватика Јахтинг, а со поддршка од Општина Охрид, во деновите 29 и 30 јули 2017 година, во водите на Охридското езеро се одржа Меѓународната едриличарска регата – Охрид 2017. На овој натпревар

Утре започнува спортската манифестација „Охрид трчаТ“

Останува само еден ден од официјалниот почеток на долгоочекуваната спортска манифестација „Охрид трчаТ“. Неделата на трчањето, забавата и дружењето започнува утре со почеток од 10 часот со трката на 1000 метри за учениците од основните училишта поточно од деветто одделение. Трката

Одигран турнир во одбојка во рамки на училишните спортски лиги за основни училишта

Вчера (10.05.2017) во рамките на училишните спортски лиги, Сојузот за училишен спорт Охрид под покровителство на Локалната самоуправа Охрид организираше турнир во одбојка во Спортската сала „Билјанини Извори“ за основни училишта во кој заедно учествуваа повеќе од 80 ученици во

Апсолутна доминација на јуниорките од СК „Охрид“ на Државното првенство

Јуниорката од Стрелачкиот клуб „Охрид“ Мартина Петровска е нов Државен првак на Македонија во гаѓање со воздушна пушка. Таа со резултат од 402,5 круга ја зацврсти својата прва позиција во категорија на јуниорки, како и на Куповите, така и на

Охриѓанката Тања Стојановска повторно избрана во најдобриот тим

Тања Стојановска од Охрид, која е студентка на Медицинскиот факултет и стипендист на Универзитетот од Бафало, држава Њујорк, играјќи на првата позиција за својот Универзитет е повторно избрана во најдобриот тим на нејзината MAK конференција (Mid American Conference) од Првата