.

Охриѓани уште еднаш ја покажаа својата многу пати потврдена хуманост

Во спортската сала „Билјанини извори“ во Охрид вчера се одржа Хуманитарен турнир во ракомет и фудбал – Сите играме за Јане Велковски од Скопје, едно од ретките деца кои боледуваат од спинална мускулна атрофија. „Сакаме да им се заблагодариме на

Средба на претседателот Иванов со Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на почетокот на неговата официјална посета на Федеративна Република Бразил, одржа средба со д-р Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло, најголема стопанска комора во Латинска Америка. На средбата беа

Груевски: Не планирам да се мешам во одлуките на делегатите, ниту да им сугерирам кого да поддржат

Во врска со појавените шпекулации дека како долгогодишен Претседател на партијата ќе поддржам или фаворизирам или како што велат „ќе застанам зад“ еден или друг од можните кандидати за претседатели на партијата во очи претстојниот 16- ти вонреден Конгрес на

Министерката Шекеринска го презентираше буџетот на одбраната

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска на прес-конференција ги презентираше ставките на новиот поголем буџет за одбраната за 2018 година. Буџетот за одбраната за следната година, тежи 6,4 милијарди денари што претставува зголемување за 15%. Донесена е и политичка одлука

EXIT изгласан меѓу најдобрите фестивали и организатори во Европа

На официјалниот избор за најдобри фестивали во Европа (European Festival Awards) на кој учествуваат  350 фестивали од повеќе од 35 земји на стариот континент, сите четири фестивали во организација на EXIT тимот се изгласани меѓу десетте најдобри, секој во својата

Угостителите навремено да вршат здравствено-хигиенски прегледи и дезинфекција на објектите

Се наближуваат Новогодишните празници, период кога се очекува Охрид и Струга да бидат посетени од голем број туристи и гости. Со цел да се намали ризикот, превенира и избегне појавата на инфекции и труења предизвикани од биолошки, хемиски или физички

Претставата „Аналфабет“ во петок пред охридската публика

Во петок (15 декември) со почеток во 20:00 часот, Народниот Театар Охрид ќе ја одигра хит комедијата „Аналфабет“, работена според Бранислав Нушиќ, а во режија: Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат актерите на Народниот театар од Охрид: Горан Стојаноски – Максим

Горивата поскапуваат за половина денар

Според најновата Одлука на Регулаторната комисија за енергетика на Р.Македонија, од вечерва по полноќ, малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,74%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98,

Официјална посета на претседателот Иванов на Федеративна Република Бразил

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од денеска, 11 декември 2017 година, понеделник, ќе престојува во официјална посета на Федеративна Република Бразил. Утре, 12 декември 2017 година, претседателот Иванов во Бразилија со највисоки државни почести ќе биде примен од

Светите Петнаесет Тиверополски свештеномаченици

Во времето на владеењето на царот Јулијан Отстапник, кога христијаните биле прогонувани, Тимотеј, Комасиј, Евсевиј и Теодор ја напуштиле Никеја и се населиле во Солун. Потоа го оставиле Солун и се преселиле во Тивериопол, денешна Струмица. Тимотеј станал епископ на

Врачени државните награди „Св.Климент Охридски“

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија на 8 декември на неколку добитници им беше врачена истоимената државната награда за 2017 година… Добитници годинава се професорот и писател Венко Андоновски и историчарот Наим Алими во

СДСМ најостро го осудува обивањето на просториите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид

Општинската организација на СДСМ, најостро го осудува синоќешниот инцидент во кој беа обиени просториите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. „Ги повикуваме органите на прогонот, согласно нивните овластувања, да ги преземат сите можни мерки за пронаоѓање на сторителите и

Пецаков: Ќе ја бојкотираме работата на Советот на општина Охрид

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид денес организираше протест на Градскиот плоштад. Пред присутните граѓани се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид д-р Кирил Пецаков. „Во 21 век имаме брутален прогон. Македонија е единственото место во светот каде патриотите треба да одговораат за

Обиени просториите на ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид

Во доцните вечерни часови, синоќа помеѓу 22:00 и 11:00 часот денес, обиени се просториите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, информира претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Кирил Пецаков. „Имавме полиција, односно крим-техника кои што ги испитуваа снимките кои ги

Светиот маченик Јаков Персијанец

Светиот маченик Јаков Персијанец Роден е во персискиот град Елапа или Вилат, од христијански родители, воспитан во христијанската вера и оженет со христијанка. Персискиот цар Издигерд го засака Јаков заради неговата надареност и спретност и го направи прв благородник на

Заловениот ротвајлер кој искаса луѓе ќе остане под официјален надзор 15 дена

Официјален ветринар на Агенцијата за храна и ветеринарство излеле на лице место веднаш по нападот од куче во кој завчера во скоската населба Аеродром беа повредени неколку лица. Од страна на екипите на стационарот Вардариште во текот на вчерашниот ден