ОХРИД

Холандски турист починал од срцев удар во комплексот „Свети Наум“

На 22.06.2017 година во 15:00 часот во ПС Охрид, од екипа на Итна медицинска помош било пријавено дека во комплексот „Св.Наум“ во Охрид починал Р.Ј.А. (66) од Република Холандија. Констатирана е смрт без траги на насилство. Најверојатно смртта настапила како

Заедницата на балканските Египќани во Македонија дава значителен придонес во развојот на нашето современо општество

24 Јуни е денот кога се одбележува меѓународниот ден на Балканските Египќани, со што се потсетува на повеќе децениската борба за подобар и подостоинсвен живот на припадниците на оваа заедница. Египќаните на Балканот се дојдени како колонисти да ископуваат и

Поставени нови контејнери за стакло

ЈП „Охридски Комуналец” во соработка со ДОО “Пакомак” – Скопје постави 15 специјализирани контејнери за одлагање на отпад од стакло, со што граѓаните ќе можат стаклото да го издвојуваат од другиот отпад и да го депонираат во тие контејнери. Овие контејнери

Кривична пријава за државјанин на Сириска Арапска Република поради бесправно градење

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.А. (47), државјанин на Сириска Арапска Република и против правно лице ДТУ „РАНА ЈК” Охрид ДООЕЛ. Во текот на 2017 година, пријавените, како

СВР Охрид пронајде и одзеде вкупно 164 килограми опојна дрога марихуана

Вкупно 164 килограми опојна дрога марихуана, пронајде и одзеде СВР Охрид, во неколку организирани акции реализирани од почетокот на годинава до денеска. Во врска со тоа а постоење на основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање

Обука за развој на претприемништвото

Општина Охрид и Секторот за ТЛЕР во рамките на проектот СЦБЕ – ТБЦ финансиран од Европска Унија, програмата ИПА – за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција 2007-2013, покрај работилницата која беше спроведена за изработка на SWOT анализа што ја

На охридскиот аеродром: ТАВ го пречека првиот чартер-лет од Полска

Првиот чартер-лет со 220 полски туристи од Катовице пристигна утрово на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу ТАВ Македонија и еден од најголемите полски тур-оператори, Рего-Бис Со меѓународниот воздухопловен гест – воден мост во

Градоначаланикот Бакрачески приреди Ифтарска вечера

Во насока на добар соживот, мирољубие и човекољубие, градоначалникот Никола Бакрачески, синоќа, за припадниците на муслиманската вероисповест приреди Ифтар. Повеќе од 300 граѓани муслимани и нивни пријатели христијани, во пријатна атмосфера споделија заедничка вечера. „Во духот на големиот муслимански празник

Во сабота во Охрид летна шема на „Импровокација“

Тетарската импровизација „Импровокација“ (летна шема), во сабота на 24-ти јуни, ќе биде одиграна во Центарот за култура „Григор Прличев“ Охрид, со почеток од 21:00 часот. Импровокатори: Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Филип Кипровски.Домаќин/хост – Филип Ангеличин Жура. Картите се во продажба во музичката

Во Охрид ќе се одржи фестивалот „Словенија во Охрид 2017“

Во Охрид во периодот од 23 – 27 јуни, ќе се одржи фестивалот „Словенија во Охрид 2017“. Свеченото отворање на Фестивалот „Словенија во Охрид 2017 година“ ќе биде на 24.06.2017 година во 20 часот на летната сцена на Долни Сарај –

Евроамбасадорот Самуел Жбогар во работна посета на Општина Охрид

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар. Во пријателска и срдечна атмосфера, градоначалникот Никола Бакрачески го информираше европскиот дипломат за досегашната соработка на Општина Охрид и Европската мисија, односно за реализирањето

Изработка на физибилити студија за одржлив транспорт во Охрид долж крајбрежјето

Еко – свест  го честита 21ви Јуни – Денот на Охридското Езеро и информира дека дека Еко- свест ангажираше тим од пет експерти од различни области со цел изработка на физибилити студија за одржлив транспорт во Охрид долж крајбрежјето, на

Oхриѓанец продал автомобил, но не добил пари

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.Д. (29) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама”. На 09.02.2017 година пред пекара на ул. „Момчило Јорданоски” во Охрид пријавениот се сретнал со В.Ц. (68) од Охрид и

Жител од гостиварско Дебреште крадел низ Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторени 12 казнени дела „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Џ.И. (23) од гостиварското село Дебреште. Пријавениот, казнените дела ги сторил во текот на мај оваа година на подрачјето на Охрид. Користејќи

Од денес календарски почна летото

На северната Земјина полутопка денес 21-ви јуни, календарски започна летото и ќе трае до 22-ри септември кога почнува есента. Во исто време за жителите на јужниот дел на Земјината полутопка почнува зимата. Летото почна во 06:24 чaсoт, кога денот е

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да продолжи со реализацијата на проектите од важност за граѓаните

ОК на ВМРО -ДПМЕ испрати реакција во врска со соопштението на ОО на СДСМ Охрид. Во неа стои: „СДС да почне да работи за доброто на граѓаните и да продолжи со реализацијата на проектите од важност за граѓаните, кои ВМРО-ДПМНЕ