ОХРИД

Се расчистуваше манастирскиот комплекс Св. Наум

По налог на комуналната инспекција во соработка со „Капетанија” – Охрид, и со локалната самоуправа како организатор на пливачкиот маратон, ЈП „Охридски Комуналец” денес изврши чистење на пристаништето во комплексот „Св. Наум”, каде беше опфатено сечење на нараснатата алга околу

Започнува манифестацијата „Ohrid craft expo“

Вечерва во 20 часот започнува Манифестацијата Ohrid craft expo. Манифестацијата „Ohrid craft expo“- 17 до 19 август 2017 година ги вклучува елементите на промовирање на занаетчиството и занаетчиите, односно нивните производи и услуги. Приближувањето кон младите луѓе и граѓаните ,

Фондацијата „Капинков“ од Перт донираше чанти и училишен прибор за првачињата во Дебрца

Денес во Oпштина Дебрца, познатиот бизнисмен од Перт, Западна Австралија, Драган Капинков ја предаде донацијата од фондацијата „Капинков”. Капинков се погрижи сите првачиња запишани во ОУ „Дебрца“ да имаат комплет училишен прибор и чанти за новата учебна година. За оваа

Шпанскиот гитарист Игнасио Родес вечерва на „Охридско лето“

На програмата на фестивалот „Охридско лето“ вечерва е концерот на шпанскиот гитарист Игнасио Родес. На репертоарот се делата „Танго“, „Арапско капричо“ и Гранд Валс“ од Франциско Тарега, како и друг композиции од Квентин Ескембре, Салвадор Бакарис, Мануел де Фала, Хулиан

„Рок Симфонија“ ја обедини публиката од сите генерации

Голем рок концерт се случуваше синоќа во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Просторот „Долни Сарај“ беше претесен за да ја прими бројната публика кој уживаше во проектот „РОК СИМФОНИЈА“ на Камерниот оркестар од Битола заедно со виртуозот на гитара Влатко

Се чистеше во с. Завој и патот кој води до него

Во текот на вчерашниот ден, како и денес, дел од екипите на ЈП „Охридски Комуналец” беа ангажирани на расчистување во с. Завој, како и патот кој води до него. Се косеше тревата по страните и се кастреа трњето покрај патот

Ќе се одбележат 74 години од формирањето на баталјонот „Мирче Ацев“

По повод 74 години од формирањето на баталјонот „Мирче Ацев“ – Првата регуларна единица на Македонската Народноослободителна војска и Денот на Армијата на РМ, Општинската организација на Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945 и на граѓаните продолжувачи во општините Охрид

Во тек се уписи за студирање на Универзитетот за информатички науки „Св. Апостол Павле“ Охрид

На Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ Охрид, во тек е првиот рок за упис на студенти во новата академска година. Првиот уписен рок завршува петок во 15 часот. Вториот уписен рок е 4 и 5 септември,

Кривична пријава за велешанец со привремен престој во Охрид

17/08/2017 Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.Ж. (41) од Велес. На 17 февруари оваа година, при претрес во стан на

Традиција, убавина и одличен натпревар: 31 Охридски пливачки маратон

31от Охридски пливачки маратон започнува на 19ти август. Истиот ќе се одржи на патеката „Климе Савин“ која е долга 30 километри и започнува од манастирот Свети Наум и завршува на Градското пристаништето во Охрид. Трката ќе започне во 12.00 часот

Се чистеше кај Градска плажа

По налог на комунална инспекција беше извршено чистење на потегот од хотел „Мизо” до градското кале од трња, висока трева и друга неуредна вегетација. Поради високата вегетација беше употребена специјална машина ИЦБ, возила за пренос на отпадот, двајца работници кои

„Рок симфонија“ вечерва на „Охридско лето“

Камерен оркестар на Битола и македонскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски вечерва ќе настапат на „Охридско лето“ со проектот „Рок симфонија“. Диригент на вечерта е Владимир Димоски, а солисти ќе бидат Михајло Трајковски – Сак, Жарко Јакимоски и Боби Мојсовски.

Шун: За високото реноме на „Охридско лето“ се знае и во Кина

Неверојатен спој со публиката на „Охридско лето“ имаа кинеските музичари од Камерниот оркестар ЕЛК кои одржаа концерт синоќа во црквата „Света Софија“. Громогласниот аплауз и бурните овации беа награда за нивниот извонреден настап. Насмеани лица заминуваа по едночасовниот концерт разменувајќи

Концертите на „Охридско лето“ во живо преку интернет

Дел од настаните на годинешното издание на програмата на реномираниот фестивал „Охридско лето“ ќе бидат пренесувани во живо преку интернет. Концертите на Камерниот оркестар на Битола и Влатко Стефановски, РОК СИМФОНИЈА, кој на сцената „Долни Сарај“ е на 16 август

Општина: Ние со нашето работење воопшто не сме ја задолжиле Општина Охрид

Господа од СДСМ Охрид, дефинитивно и доколку доктор ви препорача  поголема диоптрија вие повторно нема да видите ништо. Заслепени од преголемата желба за власт никако неможете да ја видите и почуствувате вистинската битка за подобар живот за граѓаните на Охрид,

Во Струга убиен Дилавер Бојку Леку, полицијата трага по сторителот

СВР Охрид и полициската станица во Струга преземаат интензивни мерки за пронаоѓање на сторителот на казненото дело „убиство“ извршено вчера во 16 часот и 30 минути во ресторантот „Аква блу“ во Струга. Притоа, од здобиени повреди од огнострелно оружје, во