МАКЕДОНИЈА

Отворена музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“

„Секој од нас независно од работната позиција која ја вршел или ја врши денес како дел од нашето општество сме сведоци, и на своевиден начин ги споделуваме изминатите дваесет и пет години историја на нашата Армија, сите нејзини предизвици и

Манчевски:Двојно поголема можност за учество на граѓаните при подготовка на прописите, рокот за консултации на ЕНЕР се зголемувa

Министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски, денеска одржа прес конференција. Министерот Манчевски ја презентираше одлуката на Владата, рокот за консултации на Единствениот национален електронски регистар на прописи, да го зголеми од 10 на 20 дена. Како што истакна Манчевски, зголемувањето

Средба на министерот без ресор Едмонд Адеми со заменик амбасадорот на В.Британија, Паул Едвардс

Министерот во Владата на Република Македонија Едмонд Адеми, задолжен за дијаспората, вчера оствари средба со заменик амбасадорот на Велика Британија во Република Македонија Паул Едвардс. На средбата стана збор за плановите и размислите за насоките кои што кабинетот за Дијаспора

ТАВ: Од октомври Еуровингс ќе лета на линијата Скопје–Минхен

Почнувајќи од 31 октомври, ниско-буџетната авиокомпанија Еуровингс (Eurowings), членка на групацијата Луфтханза, ќе отвори нова линија Скопје–Минхен, поврзувајќи го скопскиот аеродром „Александар Велики“ со меѓународниот аеродром во Минхен. Како што официјалните претставници на авиокомпанијата најавија, најниските цени за авионските билети

Стружанец извршил кражба во куќа откако го пронашол клучот под церга

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Д.М.(31) од Струга. Пријавениот, казненото дело го сторил во периодот од осми до четиринаесетти јули оваа година, во куќа сопственост на

Светиот маченик Козма Рамноапостолен

Светиот маченик Козма Рамноапостолен Родум од Етолија, од селото Мегадендрон (Големо дрво). Како момче отиде на Света Гора и во манастирот Филотеј беше потстрижен за монах. Но гонет од постојана желба да му го проповеда Евангелието на народот, тој отиде

Премиерот Заев побара термин од Претседателот на Собранието Талат Џафери за да одговара на пратенички прашања

Премиерот Заев побара термин од Претседателот на Собранието Талат Џафери за да одговара на пратенички прашања „Почитуван Претседателе, Ве молам примете ги моите искрени честитки за Вашето раководење со Собранието во првите 100 дена, во насока на постигнување на поголема

Се враќа делумната забрана за движење во шуми, целосната забрана останува само за Македонски Брод и Чашка

Според првичните податоци од Јавното претпријатие Македонски шуми, овој месец се регистрирани 56 пожари, а опожарени се 4.000 хектари. Од овие пожари, досега е завршена постапката за 22 пожари, од кои што штетата е околу 1 милион евра. Првичните анализи

Кривични пријави за предизвикување шумски пожар

Секторот за внатрешни работи Битола- Полициска станица од општа надлежност Македонски Брод поднесе кривична пријава против С.И.(48) и Ј.И.(49) двајцата од Македонски Брод поради постоење основи на сомнение дека пријавените сториле кривични дела „предизвикување општа опасност“ предвидено и казниво по

Средба на претседателот Иванов со делегација од Факултетот за безбедност – Скопје

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска прими делегација од Факултетот за безбедност-Скопје во чиј состав беа деканот проф. д-р Никола Дујовски, продеканот за наука и развој доц. д-р Марјан Ѓуровски и проф. д-р Владимир Ортаковски. Претседателот Иванов нагласи

Спречен обид за криумчарење на 22 килограми марихуана

Царински инспектори од Одделението за оперативни работи на граничниот премин Блаце при контрола на патничко моторно возило во специјално направен бункер пронајдоа околу 22 килограми марихуана. Имено, на 13.08.2017 година околу 18:30 часот, на граничниот премин Блаце, за влез во

Конечни резултати од Конкурсот за прием на ученици во јавните ученички домови во вториот приемен рок

Министерството за образование и наука информира дека денеска се објавени конечните резултати од вториот приемен рок од Конкурсот за прием на ученици во јавните ученички домови во Република Македонија за учебната 2017/2018 година. „Воедно би сакале да Ве информираме дека,

Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Православните христијани денес го слават Свети Стефан – летен. Кога злите Евреи го убија со камења Свети Стефан, го оставија неговото тело да го изедат кучињата. Но Промислата Божја сакаше поинаку. Телото на маченикот лежеше на отворено место под градот

Кичевчанец со тупаница го удрил својот татко, му нанел телесни повреди

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против М.А. (22) од Кичево. Пријавениот, казненото дело го сторил на 16-ти минатиот месец околу 19 часот во семејниот стан во Кичево,

Седумтемина Макавеи, нивната мајка Соломонија и свештеникот Елеазар (Богородичен пост)

Денес е празник посветен на Седумтемина Макавеи, нивната мајка Соломонија и свештеникот Елеазар (Богородичен пост). Сите пострадаа за чистата Израилска Вера од царот Антиох, од едни наречен Епифанос (просветлен), а од други Епиманис (безумен). Заради големите гревови во Ерусалим, особено

Седумтемина Макавеи, нивната мајка Соломонија и свештеникот Елеазар (Богородичен пост)

Денес е празник посветен на Седумтемина Макавеи, нивната мајка Соломонија и свештеникот Елеазар (Богородичен пост). Сите пострадаа за чистата Израилска Вера од царот Антиох, од едни наречен Епифанос (просветлен), а од други Епиманис (безумен). Заради големите гревови во Ерусалим, особено