На граничниот премин Табановце спречен шверц на 8 килограми марихуана

marihuana-tabanovce1

На 3 декември 2016 година, царинските службеници од граничниот премин Табановце спречија обид за шверц на 8 килограми марихуанa. На 3.12.2016 година околу 15:00 часот на излез од Република Македонија, на граничниот премин Табановце – автопат, се пријавило патничко моторно

Василевски: Охрид заслужува да добие еден од најпрестижните конференциски центри во Европа

thumbnail_%d0%ba%d0%be%d0%bd%d0%b3%d1%80%d0%b5%d1%81%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%ba%d0%b0-2

Туризмот претставува услужна стопанска дејност која е еден од примарните иницијатори како за развиток на нашиот град Охрид така и за равиток на нашата земја. Затоа ВМРО ДПМНЕ неуморно се залага за оваа област која од година во година станува

Едно лице го загуби животот во сообраќајка на патот Охрид – Струга

svr ohrid 26.12.2012

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што синоќа во 21 часот и 15 минути се случи на магистралниот пат Охрид-Струга во близина на бензиската пумпа „Бесјани“. Од здобиените повреди, во општата болница во Охрид, починал Благоја Р.(37)

Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

VovedeniePresvetaBogorodica-620x360

Денес се слави празникот посветен на Воведение на Пресвета Богородица-Пречиста. Кога Пресвета Дева Марија наполни три години од раѓањето, нејзините свети родители Јоаким и Ана ја доведоа од Назарет во Ерусалим, за да ја предадат, според своето ветување, на служба

Во Струга се одржа конференција за млади лидери „Предизвици и можности за младите денес“

konf2

Среќата ги следи храбрите, затоа бидете храбри за да бидете среќни. Бидете храбри да бидете свои луѓе да имате самодоверба, да верувате во себе и да успевате. Успехот е тој што ќе ви донесе среќа. Бидете успешни и никогаш не

Одбележан патрониот празник на универзитетот „Св.Климент Охридски“

akademija_021220164852

Со свечена академија, вчера, беше одбележан Патронот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“. На академијата како претставник на општина Охрид присуствуваше заменик – градоначалникот на Охрид, Ангел Јанев, каде свое обраќање имаше Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Претседателот Иванов во

Спасов: Пензиите ќе се зголемат за 10,25 отсто

133313462

Високиот партиски функционер, Диме Спасов денеска оствари средби со пензионерите и претседателите на здруженијата на пензионерите од Охрид и Дебрца, притоа пренесувајќи им дел од мерките и проектите предвидени во програмата на ВМРО-ДПМНЕ за подобрување на квалитетот на нивниот живот

Арнаудов: Изградбата на патот Охрид-Пештани е од големо значење за развојот на туризмот во охридскиот регион

pres-konferencija-pestani

ВМРО ДПМНЕ реализира огромен број капитални проекти во патната инфраструктура, а во наредниот период ќе се продолжи со уште подинамично темпо за реализиција на започнатите, но и на нови проекти. Во програмата РЕАЛНО укажуваме и многу нови проекти за инфрастуктурата,

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сами на себе си ги признаваат грешките кој ги направиле во текот на нивното владеење

VMRODPMNEOhrid-620x360

Во врска со денешната прес-конференција на ОО на СДСМ Охрид, реакција до медиумите испрати ОК на ВМРО-ДПМНЕ во која стои: „И повеќе од очигледно е дека СДСМ сами на себе си ги признаваат грешките кој ги направиле во текот на

Наумоски: Ќе создадеме стручна и ефикасна администрација која ќе дава квалитетни услуги

misel-pres

Во еднодецениското владеење на ВМРО ДПМНЕ не само што целосно изчезна средната класа туку благодарение на нивните политики настана најголемата поделба помеѓу граѓаните на „наши“ и „ваши“, каде припадноста и верноста кон криминалните структури на ДПМНЕ значи бројни привилегии во

Поради долг со нож повредено лице од Кичево

mvr_objavi4

Вчера околу 16:30 часот во Кичево, на ул. „Маршал Тито“, поради нерасчистени должничко-доверителни односи, при расправија, А.Л. (56) од Кичево со остар предмет му нанел повреда во пределот на стомакот на А.Д. (49) од Кичево. Повредениот бил пренесен во Медицински

Кривична пријава против едно лице од Скопје поради недозволена трговија со марихуана

mvr_objavi4

Единицата за недозволена трговија со дрога до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицето З.А. (27) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и

Средношколци од Македонија, Италија, Полска, Турција, Шведска и Португалија заедно ќе учат да ја чуваат животната средина

grupna-400x300_cr-800x445

Секторот за комуникација со јавност на МЖСПП беше домаќин на професори во средни училишта од пет европски држави – Италија, Полска, Турција , Шведска и Португалија. Посетата на професорите се должи на соработката со Средното eкономско-правно училиште на Град Скопје

Иванов: Армијата ја контролира јужната граница и ги има предвид можните предизвици од илегалната миграција

poseta_medjitlija_02-800x445

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија и другите безбедносни служби задолжени за обезбедување на државната граница, на граничниот премин „Меџитлија”. Претседателот Иванов беше информиран за безбедносната состојба на јужната граница, која е

Конференција за млади лидери „Предизвици и можности за младите денес“

Ivanov

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, утре – 3 декември 2016 година, сабота, ќе се обрати на Конференцијата за млади лидери „Предизвици и можности за младите денес“, што ќе се одржи во хотелот „Изгрев“ во Струга. Предвидено е на

Заврши обновата на фасада на објект од староградска архитектура во струшката чаршија

fasadi_640_-3

Во рамките на програмата на Министерството за култура за обнова и конзервација на повеќе фасади од старата градска архитектура во значајни градски јадра, НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј од Охрид ја заврши обновата на фасадата