Презентација на првата бесплатна програма за развој на ИТ стартапи и претприемачи

Ohrid_seavus_ime_sz_cr

На 31ви август (среда) со почеток во 17:30 часот во Лаунџ бар Ноа, Сеавус Инкубатор во соработка со Стартап Зона ќе ја презентира првата пред-акцелераторска програма во Македонија. Станува збор за програма која е наменета за стартапи, тимови или претприемачи

Одлука за неспроведување на стратегиска оцена за планскиот документ ДУП за УЗ 2, дел од УБ 2.3 – Опфат 5, КО Охрид 3

opstina-ohrid

Врз основа на член 65 став(6) од Законот за животна средина („Сл.весник на РМ“ бр.53/05,81/05,24/07,159/08,48/10,124/10 , 51/11,123/12,93/13,42/14,44/15,129/15 и 39/16),Општина Охрид, на ден 22.08.2016 година, донесе Одлука за неспроведување на стратегиска оцена 1.За планскиот документ ДУП за УЗ 2, дел од

Наумоски: Локалните власти мора да ги решаваат економските и еколошки проекти

Ohrid-profil-2

Појавата на неавтохтони риби во Дојранско Езеро кое не е во интерес за сочувување на Дојранското Езеро како ципринидно езеро, богато со автохтона езерска фауна и флора кои му даваат белег на езеро интересно за езерски и медицински туризам, вели

Канческа-Милевска се сретна со Маргарет Атвуд, добитник на „Златниот венец“ на СВП 2016

kanceska_g_49_cr-800x445

Министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска денеска се сретна со канадската поетеса Маргарет Атвуд, добитник на „Златниот венец“ на овогодинешното 55. издание на „Струшките вечери на поезијата“. Таа и ја честиташе оваа, како што рече, голема награда и посочи

Отворена нова детска градинка во Радишани со капацитет за згрижување на 120 деца

spasov2-radisani-640x360-1-800x445

Нова градинка со капацитет за згрижување на 120 дечиња, денес беше отворена во населбата Радишани, општина Бутел. Градинката се простира на површина од 500 метри квадратни, со 5 занимални и посебна медицинска соба за згрижување на болните дечиња. Министерот за

Потпишан договор за санирање на најкритичните точки на браните на река Пена

elezi_g_cr-797x445

Договор за помош вреден 330.000 евра за санирање на најкритичните точки на браните на реката Пена во Полошкиот регион денеска потпишаа министерката за локална самоуправа Ширет Елези и постојаниот претставник на УНДП Лујза Винтон. „Безбедноста на граѓаните е на прво

Светиот маченик Мирон, презвитер

CrkvaSvBogorodica

Светиот маченик Мирон, презвитер бил свештеник во некое место во Ахаја, од богат и угледен род, по природа благ и кроток, богољубив и човекољубив. Во времето на царот Декиј, а на денот на Рождеството Христово, јурнаа незнабожците на црквата, го

Преподобен Илија Калабриски

CrkvaKrst-620x360

Преподобен Илија Калабриски по потекло Грк и настојател на манастирот Меликук во Калабрија, во Јужна Италија. Во времето на иконоборството на Исток многумина источни монаси пребегаа со иконите во Калабрија. Со време во Калабрија многу се распростре монашкиот живот. Калабриските

Претседателот Иванов ги прими учесниците на 55. издание на СВП

SVP_cr

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во „Вила Билјана” во Охрид, ја прими канадската поетеса Маргарет Елинор Атвуд, и организаторите на 55. издание на Струшките вечери на поезијата. Претседателот Иванов на годинешниот лауреат Маргарет Елинор Атвуд и го честиташе

АРМ ја отстрани карпата која беше закана за жителите на Шипковица

DSC_5857_resize

Припадниците на инженерскиот баталјон на Армијата на Република Македонија, денеска со контролирана експлозија ја уништија карпата која по големите поплави претставуваше закана за жителите на Шипковица и овој регион. Министерот за одбрана Зоран Јолевски, кој присуствуваше на минирањето посочи дека

Започнуваат уписите за Бреинобреин едукативната програмата

CrvenKrstBreinObrein-800x445

Центарот за развивање на животни вештини БРЕИНОБРЕИН-Црвен крст Охрид започнува со уписи на нови деца од 4-14 годишна возраст заинтересирани да ја следат интернационалната Бреинобреин едукативна програма преку која ќе имаат можност да ги стекнуваат, развиваат и потврдуваат своите способности:

Распишан повик за финансиска поддршка на средношколци од социјален ризик

dime_spasov_3005_g333

Учениците средношколци од семејства од социјален ризик ќе може да аплицираат за добивање условен паричен надоместок во висина од 12 илјади денари. Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов на прес-конференција информираше дека јавниот повик веќе е распишан и

Поетски читања на Мостот на поезијата и врачување на признанијата на 55-то издание на СВП

IMG_2118

Најпрестижното признание на Струшките вечери на поезијата „Златен венец“ синоќа и беше врачено на годинашниот лауреат, канадската поетеса, романсиерка, книжевна критичарка и активистка Маргарет Атвуд на меѓународниот поетски митинг „Мостови . Признанието и го врачи претседателот на Управниот одбор на

Македонија успешно претставена на Меѓународниот саем на книгата во Пекинг

peking_zam_3

Состаноци со директори и заменици-директори на три издавачки куќи од Пекинг, работни средби со менаџерите на две големи кинески дистрибутерски фирми кои понудија продажба на антологиите на македонската книжевност преведени на кинески јазик во Кина, интервју на Јовица Тасевски-Етернијан за

Преподобен Јоаким Осоговски

CrkvaSvBogorodica

Преподобен Јоаким Осоговски се подвизуваше во втората половина на 11 век на Осоговските Планини, на местото наречено Сарандопор во една пештера. На тоа место подоцна подигна црква еден друг подвижник, Теодор од Овче Поле, на кого Свети Јоаким му се

Неракотворната икона на Господ Исус Христос

CrkvaKrst-620x360

Во она време кога Господ го проповедаше Евангелието и исцелуваше секаква болест и мака кај луѓето, во градот Едеса на брегот на реката Еуфрат живееше кнезот Агар, сиот прокажан од лепра. Тој чу за Христос, исцелителот од сите болести и